“Parçalanmış tarım arazileri bütünleştirilmeli”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. İl Müdürü Ermiş, ziyarette Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırımlar 8. etap proje çağrı süreci hakkında Borsa Başkanı Ali Bektaş’a bilgi verdi.

Güncel 10.01.2014, 00:24 10.01.2014, 00:24
451
“Parçalanmış tarım arazileri bütünleştirilmeli”
Proje çağrı sürecinin devam ettiğini dile getiren Ermiş, başvuruların 27 Ocak 2014 tarihinde başvuruların sona erdiğine dikkat çekti. Ermiş, başvurularda tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırımlar ile mevcut faal ve faal olmayan tesislere yönelik kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar, alternatif enerji kaynaklı seraların yapımı, koyun keçi ve manda konularında sabit yatırımlar, çelik silo ve soğuk hava deposu yatırımları, tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri ve hayvansal orijinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımların hibe kapsamında değerlendirileceğini açıkladı.
Yatırım tutarı ve destekleme oranlarında ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarının gerçek kişi başvurularında 300 bin TL, tüzel kişi başvuruları için ise 800 bin TL’yi geçemeyeceğini dile getiren Ermiş, “Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecektir. Yatırım uygulamalarına ait inşaat işleri alım giderleri ve makine, ekipman ve malzeme alım giderleri hibe desteği kapsamındadır” dedi.
Yatırımcıların hazırladıkları projeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne getirerek kontrol ettirmelerini isteyen Ermiş, bu sayede proje dosyalarındaki eksiklerin önceden giderilebileceğini ve Çorum’un daha fazla proje ile sürece katılabileceğini dile getirdi.
Proje başvurularının son güne bırakılmaması gerektiğini özellikle vurgulayan Ermiş, “Proje dosyası içerisinde eksikler olabiliyor. Başvuru eğer son gün yapılırsa, eksikleri gidermek için yeterli zaman bulunamıyor ve başvuran dosya sayısı neredeyse yarı yarıya azalıyor. Bu nedenle yatırımcılarımız başvuru dosyalarını bir an evvel hazırlamalı ve 20 Ocak’ı takip eden hafta içerisinde kurumumuza getirmelidirler. Bu sayede uzman arkadaşlarımız dosyaları inceler ve varsa eksiklerin giderilmesi için gerekli yönlendirmeleri yaparlar. Çorum olarak diğer bütün illerle rekabet halindeyiz. Fazladan bir projemiz bile geçse hem ilimize katma değer sağlar, hem de diğer illerin bir adım önüne geçmiş oluruz” diye konuştu.
Ermiş, Çorum’un proje pastasından daha fazla pay alabilmesi için kurum olarak gerekli adımları attıklarını vurguladı. Borsadan da destek ve üyelerine gereken bilgilendirmeyi yapmalarını rica etmiştir.
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Ali Bektaş ise, hem Çorum hemde ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlanması için tarım ve sanayinin buluşturulması gerektiğini söyledi.
Tarıma dayalı sanayinin Çorum’un kalkınmasına yeni bir soluk getireceğine inandığını belirten Bektaş, Ticaret Borsası olarak bu alandaki gelişmeleri dikkatle izlediklerini söyledi. Çorum’da ayçiçek üretiminin yaygınlaşmasıyla birlikte yağ fabrikalarının kurulmaya başlandığını kaydeden Bektaş, sanayinin tarımla birlikte ivme kazanacağını ifade etti.
Bektaş, üretmeden tüketen toplumlar kaybetmeye mahkûm olduğunu belirterek, “Yani tarımsal gelişme olmadan kalkınma olmaz. Ayrıca ekonomik büyüme öz sermaye ile olmalı ve milli ekonomi gelişmeli. Parçalanmış tarım arazileri bütünleştirilmeli. Tarımın geleceği açısından bu konu çok önemli” diye konuştu.
Borsa üyelerine ilgili sektörlerde proje hazırlamaya davet eden Bektaş, ne kadar çok proje hazırlanırsa Çorum’un pastadan daha çok pay alacağını ifade etti. Bektaş, çağrı süreci ile ilgili borsanın resmi sitesinde bilgi notunun yer aldığını sözlerine ekledi. (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@