Palandöken, “Turistleri otele bağımlı kalmaktan kurtarmalıyız”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yılın ilk yarısında turistlerin en çok yeme–içmeye para harcadıklarını belirterek turistlerin kişisel harcamalarında en yüksek kalemi yeme içmenin oluşturduğunu ifade etti.

Güncel 07.08.2018, 20:29
235
Palandöken, “Turistleri otele bağımlı kalmaktan kurtarmalıyız”

Bunu değerlendirebilmek için otellerin, her şey dahil sistemden vazgeçerek, turistlerin o bölgedeki meşhur yiyecek ve içecekleri tatmalarının önünün açılması gerektiğini belirten Palandöken, turistlerin aynı zamanda şehirde gezip, giyim, hediyelik eşya gibi esnaf alışverişlerini de yapabilmeleri gerektiğini vurguladı. Her şey dahil sistemin turisti otele bağımlı kıldığını ve bu durumun esnafı olumsuz etkilediğini anlatan Palandöken, turistlerin kişisel harcamalarında en yüksek payın yemek ve içecek kalemine ait olduğunu söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılın ilk yarısında turizm verileri oldukça olumlu. Öyle ki, turistlerin ülkemizi ziyaretinde 11,5 milyar dolar harcamanın 9,5 milyar doları kişisel harcamaları oluşturdu. Bu kişisel harcamalarda ise en yüksek kalem 2 milyar 491 milyon ile yeme, içme olurken, onu 1 milyar 735 milyon dolarla ulaştırma harcamaları ve 1 milyar 413 milyon dolarla konaklama takip etti. Turistler ülkemizden halı ve kilim almaya 40 milyon dolar harcadı. Harcamaların yüzde 11,8’i giyim ve ayakkabı, yüzde 5’ini hediyelik eşya oluşturdu” şeklinde söyledi.

“HER ŞEY DAHİL SİSTEM ESNAFA ZARAR VERİYOR”

Turistlerin her şey dahil sistem nedeniyle otelde daha fazla zaman geçirerek çevre esnafına zarar verdiğine değinen Palandöken, “Yerli turist de yabancı turist de her şey dahil sistemde otele bağımlı kalıyor. Sabah öğlen akşam dışarı olabildiğince az çıkıyor. Bu da çıkıp esnaftan alışveriş yapmasını, yörenin turistik yerlerini gezmesini, oraya özgü yiyecek içeceklerden yemesini engelliyor. Hâlbuki özellikle yabancı turistlerin en çok yiyecek içecek daha sonra ise alışverişe para harcadıkları ortada. Türk mutfağı da Türk motifleri de kendine özgü ve geniş çeşitliliğe sahip. Bundan faydalanmamız gerekiyor. Hem çevredeki esnafın satışlarının artması hem de zenginliklerimizden tüm turistlerin faydalanabilmesi için her şey dahil sistemden vazgeçilmeli. Döviz girdisi ve ekonomimiz için bu çok önemli. Turizm sektörü kendini yenileyerek hem tanıtım ve reklam içim hem de turizm gelirlerini artırmak için bu değişimi sağlamalı” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@