“Özgecan için adalet istiyoruz”

Kısa adı Eğitim-İş olan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Kadın Komisyonu Başkanı Esmeray Şölenkol, Tarsus’ta yaşanan Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili olarak dün bir basın toplantısı düzenledi.

Güncel 17.02.2015, 00:00 16.02.2015, 23:43
988
“Özgecan için adalet istiyoruz”
Dün gerçekleştirilen basın toplantısında Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar ve bazı Sendika üyeleri de hazır bulundu.
Esmeray Şölenkol, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, gündelik hayatın bir parçası hâline geldiğini belirterek, özellikle son 13 yılda kadın cinayetlerinin katlanarak arttığını söyledi. Esmeray Şölenkol, Tarsus’ta vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın katillerinin Türk Ceza Kanunu’nun en ağır hükmü ile cezalandırılması gerektiğini vurguladı.
Eğitim-İş Kadın Komisyonu Başkanı Esmeray Şölenkol basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:
“AKP’nin ‘Yeni Türkiyesi’ kadını sadece aile içinde var etmeye çalışan, kahkahasını yasaklayan, hamile iken eve kapatmayı uygun gören, bir kişinin annesinin diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen, kaç çocuk ve nasıl doğuracağına karar veren, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmeyi fetva verir gibi açıklayabilen, kızlı erkekli okumayı tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan, nasıl giyineceği konusunda hükümler koyabilen bir anlayışı topluma dayatmayı, yaşamda uygulanabilir kılmayı kendine görev edinmiştir. Öğrenci evlerinde kızlı erkekli kalınıyor yalanları ile ülkemizin geleceğini inşa eden üniversite öğrencilerimize gerici zihniyetin topluma karşı yaratmaya çalıştığı algıyı görmekteyiz. Ülkemizde ne yazık ki kadına şiddet gündelik hayatın bir parçası haline gelmiş özellikle son 13 yılda kadın cinayetleri katlanarak artmıştır. Yapılması gereken; hiç vakit kaybetmeden koruma kanununu hayata geçirmek, şiddet gören kadınların korunmasındaki bürokratik engellerin tamamını kaldırmak, kadın katillerine asla indirim uygulamamak, hafifletici sebep aranmadan caydırıcı cezalar verilmesini sağlamaktır. Tarsus’ta yaşanan vahşetle; ailesinin, arkadaşlarının, öğretmenlerinin elinden hunharca alınan Özgecan’ımızın katili ve bu canavarlığı yaratanlar, toplumu ve eğitim sistemimizi her geçen gün gericileştiren siyasi politikalardır. Yaşam alanlarımızın tüm dinamiklerini hurafeler üzerine kuran, eğitimi gerici anlayışa teslim eden bu politikalardan derhal geri dönülmelidir. Eğitim-İş olarak; Özgecan Aslan'a tecavüz edip, yakan genç yaşta aramızdan alan katillerin Türk Ceza Kanunu’nun en ağır hükmü ile cezalandırılmasını istiyoruz. Bir daha Özgecan’larımızın elimizden alınmaması için Adalet Bakanlığı’nı, İçişleri Bakanlığı’nı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nı, TBMM Genel Sekreterliği’ni, TBMM’de görevli tüm milletvekillerini acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Yüreğimizde unutulmaz yara açan, geleceğe umutla bakan masum gözleriyle hafızamıza yerleşen Özgecan’ımızı vahşice katleden canileri yaratan ve çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin diyerek dalga geçen anlayışla, bu katliamları önlemeyen sistemle, kadın cinayetlerine karşı kör olan adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecektir. Ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyor Özgecan için adalet istiyoruz.”
(Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@