Özel İdare iş makinelerini kiralama bedeli belirlendi

İl Özel İdaresi’nin 2014 yılı iş makinesi kiralama bedelleri yeniden belirlendi.

Güncel 04.02.2014, 22:47 04.02.2014, 22:47
598
Özel İdare iş makinelerini kiralama bedeli belirlendi
Mustafa Eker başkanlığında yapılan İl Genel Meclisi toplantısında Özel İdaresi’nin 2014 yılı iş makinesi kiralama bedelleriyle ilgili olarak Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşülerek karara bağlandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu adına hazırlanan raporu okuyan Pehrül Soysal, 2014 yılında iş makinelerinin köy tüzel kişiliklerine yakıt karşılığı kiraya verileceğini, şahıs, firma ve müteahhitler ile kamu kurum ve kuruluşlarına ise belirlenen kilometre başına ya da saatlik ücret üzerinden kiraya verilmesini uygun bulduklarını dile getirdi.

Pehlül Soysal raporda şu görüşlere yer verdi: “Araçlarda kullanılacak akaryakıttan meydana gelebilecek arızaların önlenmesi amacıyla araçlarda kaliteli akaryakıtın kullanılması gerektiğinden, araçlarda idarenin göstereceği, kalite standardına sahip sabit akaryakıt istasyonlarından alınacak akaryakıt kullanılacaktır. Kiralamalar 5 saatten aşağı olmayacaktır. Kiralamalar İl Özel İdaresi’nin programlı işlerinin tamamlanmasından sonraki dönemde ve idarenin uygun görmesi halinde yapılabilecektir.

Köy tüzel kişilikleri ve kamu kurum kuruluşları hariç şahıs ve firmalara yapılan kiralamalarda ön etüd raporunun hazırlanması için çalışma yapılacak yere giden personel için harcırah kişi başına 12,00 TL, gidilen araç içinde km başına 0,60 Krş olarak hesaplanıp kiralama bedeline ilave edilecektir. Operatörlerin ve şoförlerin çalışma yerlerine götürülüp getirilmesi kiralayan tarafından yapılacaktır.

İş makinelerinin nakli idareye ait çekici treyler ile yapıldığında, çekici treylerin her gidiş gelişi için ayrı ücret hesaplanacak, yakıt miktarı toplam yapılacak mesafe üzerinden 0,5 litre/km olarak hesaplanacaktır. İş makinelerinin nakli için öncü kullanılmasının gerekli olduğu hallerde, öncü olarak kullanılacak araç için ayrıca kiralama bedeli hesaplanarak kiralama ücretine eklenecektir.

İdarenin gerekli görmesi durumunda, kiracı ve idare arasında iş makineleri ve personelin güvenliği, ödeme koşulları, teslim şartları, iş kazası, trafik kazaları vb. konularını içeren bir sözleşme hazırlanarak, karşılıklı olarak imzalanacaktır. Belirlenen kiralama bedellerine KDV ilave edilecektir. İlimiz köy ve bağlılarının arazi yollarında, şenlik alanlarında ve orman kesim alanlarında bulunan köy yollarında, köy tüzel kişilikleri tarafından yaptırılacak çalışmalar için yapılacak kiralamalarda ücret alınmayacak, yakıt kiralayan tarafından karşılanacaktır. Şahıs, firma ve müteahhitler ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak kiralamalarda listede belirtilen ücretler kullanılacak, yakıt kiralayan tarafından karşılanacaktır”

Ücretlerle ilgili de bilgi sunan Soysal’ın okuduğu komisyon raporu aynen kabul edildi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
14°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@