“Otopark” tartışması büyüyor

İl Özel İdaresi mülkiyetindeki Kültür Sitesi’nin Belediye ile trampasının ardından başlatılan park çalışmalarında sona yaklaşılırken, gerek İl Genel Meclisi gerekse Belediye Meclisi’nden alınan “otopark ve park” kararlarına uyulmamasına yönelik tartışmalar giderek artıyor.

Güncel 04.02.2014, 22:45 04.02.2014, 22:50
858
“Otopark” tartışması büyüyor
İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi’nin önceki gün yapılan toplantısında tartışma yaratan Kültür Sitesi yerine “otopark” yapılmaması konusu dün yine İl Genel Meclisi’nde ele alındı. Kültür Sitesi’nin yerine yapılmakta olan parkın altına neden yeraltı otoparkı yapılmadığı ile ilgili olarak İl Genel Meclisi’ne davet edilen Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, 14 ay süre ile görüşmeleri süren konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında süreci özetleyen Ömer Arslan, gerek İl Genel Meclisi gerekse Belediye Meclisi’nin kararlarının trampa protokolü öncesinde “yeraltı otoparkı” öngördüğünü ancak Encümen kararında bu yönde bir yazının bulunmadığını dile getirdi.

Kararla ilgili üyelerin sorularını da yanıtlayan Arslan, Meclis kararlarının tavsiye kararı olmadığını, Encümen’in bu kararlara uymasının kanunu gereklilik olduğunu da sözlerinin arasında dile getirirken bu durum ciddi hukuksuzluk iddialarını ve hukuki tartışmanın gerekliliğini gündeme getirdi.Konuya ilişkin Celal Güngör, Hüseyin Uysal, Ahmet Pehlivan, Mehmet Akkuş, Hasan Yıldırım’ın sorular yönelttiği ve konuştuğu toplantıda Kültür Sitesi’nin yerine park yapılmasını “maksat hasıl oldu” şeklinde yorumlayan Arslan, otopark şartı ile ilgili kamuoyundaki soru işaretlerini ise gideremedi.

“Meclis kararı Encümen’i bağlar, ama Encümen son kararında kamuoyunun malumu olduğu için otopark şartını yazma gereğini hissetmemiş olabilir” diyerek topu bir şekilde protokolü imzalayanlara atan Özel İdare Genel Sekreteri Arslan konuşmasında şunları söyledi:

“Bilgilendirmemi şahsi yorumlardan ziyade 14 ayı geçen bir süre içerisinde tamamlanan ve takas içeriğinin hangi aşamalardan geçtiğini, hangi belgeler kullanıldığını ve belgeler üzerinde mevcut tanımlamaların nasıl kullanıldığını size kısa ve özet olarak aktarmaya çalışacağım. Malumunuz olduğu üzere ilimizde olmazsa olmaz diye nitelendirdiğimiz büyük projelerden biri de kentimizin yeşil alanlarını büyütme çalışmaları yer almaktadır.

Bu kapsamda Valiliğimizce Meydan Projesi olarak adlandırılan bir proje vardı. Orada idare mahkemesi binası vardı. Burası kısa sürede kaldırıldı. Devamında içinde bulunduğumuz bina dahil olmak üzere arkadaki park ve özel mülkiyet alanı ve orta vadede Sağlık Müdürlüğü olmak üzere bu alanların boşaltılarak büyük bir meydana kavuşmak için bir projemiz vardı.

Trampaya konu sözleşmenin bir maddesinde de bu konu edinmekteydi. O nedenle büyük projemizden bahsettim. Binanın arka tarafından özel mülkiyete konu 3 taşınmazın Belediye tarafından satın alınarak veya kamulaştırılarak mülkiyetinin Özel İdare’ye geçirilmesi gerektiğine ilişkin bir hüküm de koymuştuk. Devamında kamuoyunun, İl Genel Meclisi kararı doğrultusunda ortaya konulan bu iradeyi uygulamak üzere işlemler başlatıldı.

Kısaca Kültür Sitesi olarak denilen binanın bir takım değerler alınmak suretiyle Belediyemizce trampa edilmesi üzerine prosedür başlatılmıştı. Bu çalışma 18.10.2010 tarihli bir yazıyla başladı. Çorum Belediyesi bize imar planında resmi kurum olarak işaretli alanın park ve otopark alanı olarak değiştirilmesi için Özel İdare’nin görüşünü sordu. Özel İdare 21 gün sonra 8.11.2010 tarihinde cevabını vererek park ve otopark olarak imar değişikliği konusunda sıkıntı olmayacağını bildiriyor. 3.12.2010 tarihinde de 149 sayılı kararla Belediye Meclisi ‘yeraltı otoparkı ve park’ yapılması yönünde oybirliğiyle karar alıyor.

Bu karardan 213 gün sonra ise 7.7.2011 günü İl Genel Meclisi 225 sayılı karar ile Kültür Sitesi alanında yeraltı otoparkı ve park olarak plan değişikliği sonrasında Belediye ile trampa konusunda Encümene yetki veriyor. Ancak konu bir kez daha incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na da havale ediyor. Komisyon ise yaptığı iki toplantı sonunda bazı tekliflerle birlikte yeraltı otoparkı ve park yapılması şartı ile trampayı uygun buluyor. Bu karardan 40 gün sonra ise 8 Eylül 2011 günlü 262 sayılı kararla Encümene trampa için tekrar yetki veriliyor. 18 gün sonra ise Encümen ile Belediye arasında 95 gün süren görüşmelere başlanması kararı alınıyor. 3 Ocak 2012 günü görüşmeler sonunda Encümen kararını veriyor. Bu kapsamda 19 taşınmazın alınması, Özel İdare’ye 1 milyon TL’nin 10 taksitte ödenmesi, İl Genel Meclisi binası arkasındaki özel mülkiyet taşınmazların Belediye tarafından alınarak Özel İdare’ye devredilmesi, Kültür Sitesi’ndeki özel mülkiyet yerlerin Belediye tarafından satın alınması, tüm iş ve işlemlerdeki tapu, harç ve vergi gibi giderlerin Belediyece karşılanması yönünde kararını alıyor.

Hukukçuların da görüşü ile birlikte sözleşme hazırlanarak imzalanıyor. Sözleşmede İl Genel Meclisi, Encümen ve Belediye Meclisi’nin kararı “yeraltı otoparkı ve park” ibaresi kamuoyunun malumu olduğu için yazılmıyor. Özel İdare olarak bu sözleşmeyle maksadın hasıl olduğu ortaya kondu. İdare olarak şehre yeni bir park kazandırılmasını sağladık. Sözleşme ortadadır ve isteyen herkes ulaşabilir. Burada otopark yapılıp yapılmaması hukuki bir mütalaa gerektirir.

Biz idare olarak istediklerimizin hepsini aldık. Şehre park kazandırıldığı için de maksat hasıl oldu. Kentin ihtiyaçlarına göre bu kararı uygun bulduk. Encümen son kararında otopark konusunu yazma gereği hissetmemiş olabilir. Ancak karar bölümünde İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi’nin kararlarına atıfta bulunularak bu kararlar da sözleşmeye yansıtılmıştır” dedi.

Celal Güngör’ün sorusu üzerine Meclisin aldığı kararı Encümenin değiştiremeyeceğini, karar organının Meclis olduğunu ve karar organının muradı ne ise Encümen’in o yönde karar almak zorunda olduğunu da anlatan Arslan, sözleşmede olmamasına rağmen kentin ihtiyaçlarını düşünen Belediye’nin parkın altına sanat galerisi yaptığını da vurguladı.

Toplantıda konuşan Hüseyin Uysal ile Celal Güngör, Encümen ile Özel İdare’nin sözleşme imzalanmadan önce yaptığı değişiklikler konusunda da kendilerine bilgi verilmesi gerektiğini söyleyerek “Bu konuda Meclisimiz kandırılmıştır. Bizim amacımız ana caddedeki otopark sıkıntısını gidermek idi. Yeşil alana burada itiraz eden kimse yok. Zaten karar oybirliği ile alındı. Belediye buraya otopark yapmayarak belki 3-5 milyon TL daha kazanç elde etti. Otopark yapmamamasına rağmen Özel İdare’ye farklı bir şey daha verdiler mi?. Veya Belediye Meclisi aynı parsel üzerinde gelecek için otopark kararı aldı da bize mi bildirme di?” diye konuştu.

CHP’li Hasan Yıldırım ise Meclis’ten önce Çorum’un kandırıldığını dile getirirken, AKP’li Mehmet Akkuş da Belediye’nin bölgeye TOKİ konutları yerine park yapmasının kendileri açısından sakıncası bulunmadığını anlattı.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
17°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@