“Otopark ihalesi imzalanırsa hukuki yola başvururuz”

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanı Ayhan Şamlı, otopark ihalesinin düşük bir fiyata Çorum Belediyespor’a verildiğini belirterek, yıllık 41 bin liranın oradan elde edilecek 2 günlük hasılata eşit olduğunu belirtti.

“Otopark ihalesi imzalanırsa hukuki yola başvururuz”

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanı Ayhan Şamlı, otopark ihalesinin düşük bir fiyata Çorum Belediyespor’a verildiğini belirterek, yıllık 41 bin liranın oradan elde edilecek 2 günlük hasılata eşit olduğunu belirtti.

08 Ağustos 2014 Cuma 21:59
“Otopark ihalesi imzalanırsa hukuki yola başvururuz”
CHP Belediye Meclisi Grup Başkanı Ayhan Şamlı dün gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında Otopark ihalesinin Çorum Belediyespor’a hediye edildiğini belirterek, Başkan Külcü’nün ihaleyi imzalaması durumunda ihaleyi yapan komisyon başkanı üyesi ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

2 Haziran tarihinde yapılan toplantıda trafik ve otopark sorununu dile getirdiğini hatırlatan Ayhan Şamlı, toplantıda Çorum trafiğinin felç olduğunu, kayıtlı araç sayısının 145 bine ulaştığını ve bunun %50’si için park yeri bulunmadığını hatırlatan Şamlı, yeni inşaat yaparken park ücreti alındığını 5 yıldır toplanan otopark ücretiyle yapılan otoparkların ise ortada olduğunu kaydetti. Yunus Emre otoparkının 345, açık otoparkın 696 araçlık olduğunu söyleyen Şamlı Çorum’a ayda 400 araç girdiğini ve 5 yıldır toplanan paraların ne yapıldığını öğrenmek istediklerini vurguladı.

Kültür Sitesi’nin İl Özel İdaresi’nden otopark ve park yapılması koşulu ile alındığını ve Kültür Sitesi’nin en az 5 kat taşıyacak temelinin üzerine park yapıldığını anlatan Şamlı, Çorum’un şiddetle otoparka ihtiyacı bulunurken otopark yapılmadığını söyledi.

CHP grubu olarak eski abideden başlayarak Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı’na kadar park matik konulmasını teklif ettiklerini belirten Şamlı, “Parkmatik; jetonlu paralı, kredi kartlı, hatta araç camına yapışan abonmanlı olarak kullanışlı bir sistemdir. Yaklaşık 3 km olan bu yola 1000 araç park edebilir. Parkmatik sistemi sayesinde trafik akışı rahatlar, yol boyunca esnafın müşterisi artar. Vatandaş rahatlıkla alışveriş yapabilir. Parkmatik için kaynak sorun olacağını zannetmiyoruz. Sistem zaten kendisini kısa sürede amorti eder.

Basından takip ettiğim kadarıyla İstanbul İspark’tan yetkililer gelip incelemede bulundu. Çorum belediyesinin çalıştığını düşündük. Modern çağın uygulaması olan ve Çorum’a yakışan parkmatikleri yapacak diye sevinmiştim. Parkmatikten gelen paralarla da yeni otoparklar yapar ve şehir hem güvenli hem de modern bir şehir olur diye sevinmiştim. 25 Temmuz 2014 Cuma günü haberlere baktığımda otopark ihalesini Çorum Belediyespor’un aldığını öğrenince şok oldum. İhale 40 bin lira muammen bedelle başlamış ve 41 bin liraya ihale edilmiş tam bir tiyatro sergilenmiş ve3 yıllığına hediye edilmiş. İhaleye göre 500 araç olan caddelere en az 1000 araç parkedebilir. En ucuz saati 2 liradan park yapılsa 2 günde bir yıllık kira çıkar. Karı ise 7 milyon 300 bin lira.

Kanun gereği ihale sonucu 15 gün içinde belediye Başkanı imzaladıktan sonra kesinleşiyor. Başkan imzalamazsa iptal olur. İmzalarsa da vebali boynuna. Bu ihale onaylanırsa muammen bedelini tespit eden altında imzası olan ihale komisyonu başkanı, üyesi veBelediye Başkanı hakkında kanuni yoldan ne gerekiyorsa yapacağız. Usulsüz yapılan küçük park için de gerekeni CHP Meclis üyeleri olarak yapacağız” dedi.
(Erkan BAYATLI)

Son Güncelleme: 08.08.2014 21:26

banner155