Otogar Belediye tarafından işletilecek

Gelen talepler doğrultusunda, Çorum esnafının çıkarlarını da gözeterek yeni otogarın işletmesinin her hangi bir şahıs ya da firmaya devretmeksizin belediye tarafından yürütülmesine karar verildiği açıklandı.

Güncel 16.12.2014, 23:36 16.12.2014, 23:37
1696
Otogar Belediye tarafından işletilecek
Çorum Belediyesi tarafından inşa edilmekte olan yeni otogarda son aşamaya gelindiği açıklandı. Tamamlandığında Türkiye’nin en güzel otobüs terminallerinden bir tanesi olacak olan otogarın yakın zamanda hizmet vermeye başlaması planlanıyor.
Çorum Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği yöneticileri, dışarıdan bir şahıs ya da firmanın, yeni terminal binasının işletmeciliğini yapmasının bir çok probleme neden olduğunu gerekçe göstererek, işletmeciliğin Çorum Belediyesi tarafından yapılmasını talep etti.
Bilindiği gibi Çorum Ticaret ve Sanayi Odası da, Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği’nin, TSO Meslek Komite Başkanı Haluk Aşkın aracılığıyla gündeme getirdiği ‘yeni terminal binasının işletmeciliğinin Çorum Belediyesi tarafından yapılması’ yönündeki talebini Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye iletmiş, ardından Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile görüşmeler devam etmişti.
Değerlendirme sürecinin ardından Çorum Belediyesi, gelen talepler doğrultusunda, Çorum esnafının çıkarlarını gözeterek yeni terminalin işletmesinin her hangi bir şahıs ya da firmaya devretmeksizin belediye tarafından yürütülmesine karar verdi.
Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, terminalin işletmeciliğini mevcut terminalde olduğu gibi kendilerinin yapacaklarını belirterek, “Ancak, mevcut terminaldeki bazı otobüs işletmelerimizin Çorum Belediyesi’ne kira borçları bulunmaktadır. Belediye olarak esnafımızı mağdur etmemekte kararlıyız ancak rekabet eşitliği ilkesi açısından bu borçları da tahsil etmek durumundayız. İşletmelerimize, belediyeye olan borçlarını yapılandırma imkânı sağlayacağız. İşletmelerimiz, biri peşin dört taksit halinde borçlarını yapılandırabilecekler. Teminat vermek şartıyla yapılabilecek bu yapılandırma için son tarih 19 Aralık Cuma günüdür” dedi.
Borçlarını yapılandırmayan otobüs işletmelerinin, yeni terminal binasında yer kiralayamayacağını ifade eden Candan, “Borç yapılandırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından gelecek hafta da bürolar için kira ihalesi yapmayı düşünüyoruz. İhale şartnamesini yakında duyuracağız” şeklinde konuştu.
TSO Meslek Komite Başkanı Haluk Aşkın da, kendi komitesinin talebi olan bu konunun gündeme getirilmesi ve Çorum esnafının lehine bir sonuç çıkmasından dolayı TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal’a teşekkür etti.
Gerek Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın, gerekse Çorum Belediyesi’nin, esnafın taleplerine kayıtsız kalamayacağını belirten Başaranhıncal, otobüs işletmecilerinin hem mağdur olmaması, hem de mevcut borçlarından kurtulmaları için bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.
Başaranhıncal, yapılan görüşmelerden hem esnaf, hem de ilimiz adına olumlu bir sonuç çıktığını, bundan sonraki süreçte esnafın gerek hizmet kalitesi, gerekse terminale sahiplenmesi konusunda üzerine düşeni en iyi şekilde yapması gerektiğini belirterek, konuya gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü başta olmak üzere Başkan Yardımcısı Turhan Candan ve ekibine teşekkür etti.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@