Otobüs şoförünün başına gelmeyen kalmadı

Alkollü çıktığı gerekçesiyle ehliyetine el konulan şoför, alkolmetrenin bozuk olduğunu kanıtladı, ehliyetini geri aldı

Güncel 06.02.2017, 14:54 06.02.2017, 16:04
3623
Otobüs şoförünün başına gelmeyen kalmadı

ÇORUM’da yaşayan 61 yaşındaki Cavit Çıtak, 2014 yılında şehirlerarası yolcu taşımacılığı yaptığı sırada trafik kontrolünde durdurularak alkol muayenesi yapıldı. Alkolmetreye üfleyen Çıtak, 29 promil alkollü çıkınca ehliyetine el konuldu ve 727 TL para cezasına çarptırıldı. Alkollü olmadığını iddia eden Çıtak, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, alkolmetrenin bozuk olduğuna kanaat getirerek ehliyetin geri verilmesine ve para cezasının iptaline karar verdi. Cavit Çıtak, "Ancak bu karara rağmen hala iş bulamıyorum" dedi.

Olay Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'nde yaşandı. İddiaya göre, bir otobüs firmasında şoför olarak çalışan evli ve iki çocuk babası Cavit Çıtak, İzmir'den Çorum'a gelirken 24 Ağustos 2014 yılında Emirdağ İlçesi'nde trafik kontrolüne takıldı. Yapılan kontrollerde alkolmetreye üfleyen Çıtak, 29 promil alkollü çıktı. Ancak alkollü olmadığını ileri süren Çıtak, alkolmetrenin bozuk olduğunu ifade etti. Polis ehliyetine el koydu ve 727 TL para cezasına çarptırdı. Sözlü itirazlarına rağmen bir sonuç alamayan Cavit Çıtak konuyu yargıya taşıdı. Emirdağ Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 10 ay süren dava sonunda 27 Nisan 2015'te karar verildi. Mahkeme tarafından alkolmetrenin bozuk olduğu kanısına varılarak, takipsizlik kararı verildi. Kararın ardından mahkeme, Çıtak’ın ödediği para cezasının ve ehliyetinin de geri iadesine karar verdi.

Çorum'da yaşayan Cavit Çıtak, başından geçen bu olayın ardından işsiz kaldığı ve iki yıldır da iş bulamadığını belirterek, "Gece saat 03.00'te trafik polisi durdurdu. Ben ömrümde içki içmemiş bir insan olarak gönül rahatlığı ile alkolmetreye üfledim. 29 promil alkollü sonucu çıktı. Ben hemen itiraz ettim. Cihazın bozuk olabileceğini söyledim ve tekrar üflemek istedim. Fakat polisler kabul etmedi. Yolcuların tümü araçtan indi ve benim yol boyunca çok iyi araç kullandığımı belirterek, cihazın bozuk olabilme ihtimali dile getirdi. Tüm ısrarlara rağmen görevli polisler, cihazı tekrar denemedi. Bana 727 TL para cezası yazdılar ve ehliyetime de el koydular. Ben evrakı imzalamadım ve hemen firmam ile görüştüm. Firmamın yönlendirmesi ile hastanede doktor raporu olmadan imza atmayacağımı bildirdim. Gelip beni aldılar ve Bölge Trafik Müdürlüğü'ne gittim, evrakları gösterip ehliyetimi istediğimde, ancak mahkeme kararı ile verebileceklerini belirtti. Tüm bu yaşadıklarım sonucunda, ehliyetim alındı. İşsiz kaldım. Mahkemeye itirazda bulundum. Afyon Emirdağ Sulh Ceza Mahkemesi’nde 10 ay süren davada mahkeme tarafından alkolmetrenin bozuk olduğu kanısına varıldı. Takipsizlik kararı verildi. Kararın ardından mahkeme, ödediğim paranın ve ehliyetimin iade edilmesine karar verdi" dedi.

Mahkeme kararına rağmen halen iş bulamadığını söyleyen Cavit Çıtak, "Yaptığı iş başvurularında bana 'Sana iş veremeyiz. Çünkü senin ehliyetin alkolden alınmış' diyorlar. ” diyerek iş almadıklarını söyledi. Elindeki raporları göstermeme rağmen iş bulamıyorum" diye konuştu.

Öte yandan yaşadığı mağduriyet nedeniyle tazminat davası açtığını, bu davadan da sonuç beklediğini söyleyen Çıtak, “Şuanda tazminat davası sürüyor. Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Burası da Afyon’a yönlendirdi. Şimdi oradan cevap bekliyoruz” dedi.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@