Oto pazarında fiziki şartlar sıkıntılı

Zeminin çakıl taşıyla kaplı oluşunun başlıbaşına bir sorun olduğunu ifade eden yurttaşlar, zeminin Samsun’da olduğu gibi asfalt kaplanması gerektiğini, su, tuvalet, gölgelik, bank, büfe ve benzeri ihtiyaçları karşılamanın da kaçınılmaz olduğunu belirterek, pazar dışında oto satışının da önlenmesini istiyorlar.

Oto pazarında fiziki şartlar sıkıntılı

Zeminin çakıl taşıyla kaplı oluşunun başlıbaşına bir sorun olduğunu ifade eden yurttaşlar, zeminin Samsun’da olduğu gibi asfalt kaplanması gerektiğini, su, tuvalet, gölgelik, bank, büfe ve benzeri ihtiyaçları karşılamanın da kaçınılmaz olduğunu belirterek, pazar dışında oto satışının da önlenmesini istiyorlar.

08 Ağustos 2014 Cuma 22:15
Oto pazarında fiziki şartlar sıkıntılı
Yaz aylarında artan ikinci el araç fiyatları, Ramazan Bayramı'nın da etkisiyle 2 ile 8 bin lira arasında yükseldi. Özellikle yaz aylarında ve tatil dönemlerinde artan ikinci el araç talebi, araç fiyatlarının da yükselmesine yol açtı.

Çorum İkinci El Oto Pazarı’na araba, motosiklet, kamyonet ve her türlü motorlu taşıtını satmak için gelen vatandaşlar araçlarını satmak bir tarafa pazarlık dahi yapamadıklarını söylüyor. Vatandaşlar ayrıca hem altyapıdan hem de ağustos ayının kavurucu sıcaklarından dert yanıyor.

Her hafta cumartesi günleri Ankara yolu üzerinde kurulan İkinci El Oto Pazarı’nda araç satıcıları değişse de şikâyetler hiç değişmiyor. Vatandaşlar özellikle altyapıdan, çeşme, bank ve büfe eksikliğinden dert yanıyor.

HANİ PAZAR ALANI DEĞİŞECEKTİ?
İkinci El Oto Pazarı’na hava sıcaklığından dolayı vatandaşların pek rağbet göstermediğini belirten Ertuğrul Yalçın isimli vatandaş, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün 30 Mart seçimleri öncesinde ikinci el oto alım-satımını Cuma Pazarı’na taşımak için söz verdiğini ancak bunun henüz gerçekleşmediğini söylüyor. Yalçın, “Sıcakta yanıyoruz. Ufacık bir tuvalet var o da pislik içerisinde. Gölgelik ve çeşme yok. İnsanlar koyun gibi duvar diplerine sıralanıyor. Zemin çakıl taşı ile kaplı. Arabalarımız toz oluyor. Elimizden bez düşmüyor. Arabayı temiz getiriyoruz, pis götürüyoruz.” diyor.

Çorum İkinci El Oto Pazarı’nda fiyatların çok yüksek olduğunu ve satış yapamadıklarını belirten Ertuğrul Yalçın ayrıca, “Pazarda araba fiyatları diğer illere göre pahalı. Piyasa ölü durumda, pazara kimse gelmiyor. Gelenler de kuru kalabalık oluşturuyor. Buraya Samsun Oto Pazarı’nınki gibi asfalt yapılmasını istiyoruz. Samsun’da oto pazarına giriş ücretleri 5 lira. Çorum’da 10 lira, pazara giriş için veriyorum, 10 lira pazara gelmek için arabaya yakıt alıyorum, 10 lira da pazardan çıktıktan sonra arabayı yıkatıyorum. Bana 30 liraya mal oluyor. Üstüne bir de güneşin altında rezillik çekiyorum” diyerek sitem ediyor.

ALICI DA SATICI DA MAĞDUR
Oto pazarının yetersiz olduğunu belirten Sadık Kubat isimli vatandaş, “Şeker hastası olan var, tansiyonu olan var. İnsanlar sıcakta perişan oluyorlar. Belediye pazarımızı ağaçlandırsın. Gölgede oturabileceğimiz bir bank bile yok. Her gün yüzlerce vatandaş pazara geliyor. Hem alıcılar hem de satıcılar mağdur oluyor. Yemek yiyebileceğimiz, çay içebileceğimiz büfe dahi yok” diyor.

TOZDAN MADEN İŞÇİLERİNE DÖNÜYORUZ
Çorum Belediyesi’ne ait olan asfalt tesisinin tozundan olumsuz etkilendiklerini belirten Nedim Sönmez, “Pazara sıcaklardan dolayı araç sahiplerinden başka gelen yok. Pazarda hem altyapı kötü hem de şehir dışında olduğundan dolayı ulaşım güçlüğü çekiliyor. Bugün bir arkadaşımız sıcaktan bayıldı. İnsanlar haklı olarak pazara gelmek istemiyorlar. Örneğin, Samsun Oto Pazarı’nın asfaltı var, suyu, tuvaleti var. Çorum’da ise toz ve cehennem sıcağı var. Oto Pazarı’nın yanında bulunan Çorum Belediyesi’nin asfalt tesisinin tozundan maden işçilerine dönüyoruz” diyerek şikayetini dile getiriyor.

PAZAR DIŞINDA ARAÇ SATILMASIN
İkinci El Oto Pazarı’nın karşısındaki arazide usulsüz şekilde araç satıldığını vurgulayan Mesut Başak isimli vatandaş ise, “Uyanık geçinen bazı vatandaşlar pazarın karşısında araç alıp satıyor, usulsüz şekilde ticaret yapıyorlar. Belediye zabıta ekipleri de bunlara müdahale etmiyor. Onlar da pazara girsinler, onlar da bizim gibi 10 lira ücret ödesinler. Yetkililer bunu görmezden gelmesinler, Belediye zabıta görevlileri görevlerini yerine getirsinler” diyor.
(Onur MÜLAZIM)


Son Güncelleme: 08.08.2014 22:10