“Osmanlı’yı da batıran sebeplerin başında, maalesef iltimas geliyor”

Kırklareli Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, “Aziz Peygamberimiz Efendimiz, kamu hakkına tecavüz edenlerin cenaze namazını kılmayarak bu günahın ne denli büyük bir cürüm olduğunu arkasından gelecek olan ümmetine göstermiştir.” dedi.

Güncel 16.12.2014, 00:51 16.12.2014, 00:52
1249
“Osmanlı’yı da batıran sebeplerin başında, maalesef iltimas geliyor”
Kırklareli Müftü Yardımcısı, eski Ortaköy Müftüsü Adnan Zeki Bıyık, liyakatsiz, beceriksiz insanların devlet devairinde görevlere getirilmesiyle, mülke ihanet edildiğini, adaletin ırzına geçildiğini söyledi.
Torpili ve kayırmayı hayat felsefesi yapanlara bir kez daha Allah’ı, Ahireti, hesap gününü hatırlatmayı kendine dini bir görev saydığını belirten Adnan Zeki Bıyık, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Torpil, başkalarının hakkına tecavüz ederek layık olmadığı halde bir konuma gelmek için irtikap edilen pis bir girişimdir.
Torpil, toplumu içten içe kemiren bir çıbandır, güvensizliği ve kalleşliği yaygın hale getiren bir marazdır. Emek verip tahsil yapıp, muhtelif imtihanlara tabi tutulup kamuda bir memuriyet alabilmek için bin bir çile çeken insanlarımızı, yavrularımızı, keriz yerine koyan hiçbir imtihana tabi tutmaksızın, tamamen ahbap ilişkisi veya hamil-i kart yakinimdir şirretliği kaleminden memleketin kadrolarını bedavadan peşkeş çekenler her devirde çok kötü sıfatlarla anılıp, yüz binlerce mazlumun bedduasına ve tel’inine muhatab olmuşlardır.
Kendilerine emanet edilen kamu görevini torpil yaparak veya göz yumarak kötüye kullanan şahıslar kamu vicdanını yaralamışlardır. Yedikleri kamu hakları sebebiyle yerin göğün sahibi Yüce Allah bu tip insanları hem yeryüzünde hem de kimsenin kimseye yardım edemeyeceği hesap günüde perişan edecektir.
Aziz Peygamberimiz Efendimiz, kamu hakkına tecavüz edenlerin cenaze namazını kılmayarak bu günahın ne denlü büyük bir cürüm olduğunu arkasından gelecek olan ümmetine göstermiştir. Hayber cenginde şehit düşmüş şahsa Ashab-ı Kiram cennete gitti diyerek imrenirken Aziz Peygamberimiz o şahsın ganimet mallarından bir kilimi aşırdığı için cehenneme gittiğini beyan buyurmuşlardır. Kamuya ait bir kilimi haksızca alan şahsın şehadetini iptal eden boşa çıkaran bir din acaba günümüzde kamu mallarını veya makamlarını hak etmeden eşine dostuna dağıtanların akıbetine hangi cezayı reva göreceğini ben okurlarımın vicdanına havale ediyorum.
Bu problem sadece son dönemin değil tüm zamanların umumi problemidir. Osmanlıyı da batıran sebeplerin başında maalesef, iltimas gelmektedir. Liyakatsiz, beceriksiz insanların devlet devairinde görevlere getirilmiş mülke ihanet ederek adaletin ırzına geçilmiştir.
Devlette bulunulan yüksek mevkinin imkanlarını kendi akrabamıza veya meşrepdaşımıza, veya klikdaşımıza illegal olarak veremeyiz. Hatta bulunduğumuz görevin ağırlığı itibarıyla bir takım beklentiler içinde olan dalkavuk ve fırsatçılara imkan sağlayamayız. Bunlar ciddi günahlardır ve kamu hakkı ihlalleridir. Bunu yapanlar, çanak tutanlar, göz yumanlar, görüp de ‘bana ne, bana değmesinler de ne dolap çevirirlerse çevirsinler’ diyenler bu günaha ve cehenneme ortaktırlar.
Bırakınız, bu dediğimiz kamusal makamları veya imkanları etrafına dağıtmayı, bulunduğu görev icabı ondan beklentisi olup kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez hokkabazlığı gereğince rütbeli-makam sahibi şahsa getirilen hediye veya sağlanan bir rantı Peygamber Efendimiz çok çirkin görüp bunu yapanları azarlamıştır.”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@