24 Şubat 2014 Pazartesi 23:19
Orta Karadeniz üniversiteleri arasında işbirliği geliştiriliyor
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlıklarının durumu, çalışma şartları, geleceği, karşılıklı işbirliği olmak üzere pek çok akademik ve idari konunun gündeme alındığı OKÜP toplantısına Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Eğri ile Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahir Kadakal ve ilgili personel katıldı.

Abone olunan süreli yayınlar konusunda bilimsel işbirliği kurulması, bu konuda her bir üniversitenin birer personel görevlendirerek daha sonraki aşamalarda eğitimin gerçekleştirilmesine karar verilip abone olunan veritabanları ve bu veri tabanlarının kullanım istatistiklerinin önemle takibi ve karşılıklı paylaşımının yapılması, üniversitelerin kütüphane imkânlarının neler olduğunun görüldüğü bir web ara yüzün hazırlanmasının kararlaştırıldığı OKÜP toplantısında özellikle satın alma konusunda yaşanan problemler ve karşılıklı uygulamalar ve çözüm yöntemleri görüşülüp doğrudan alım gibi konularda görüş alış verişinde bulunuldu.

OKÜP kapsamındaki üniversitelerdeki akademik personel ile lisansüstü öğrencilerin kütüphanelerden kitap alışverişi konusunda kolaylıklar getirilmesi konusunun da görüşüldüğü toplantıda elektronik veri tabanlarından makale indirimi noktasında işbirliği yapma zorunluluğu olduğunu ifade eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; “Özellikle yeni kurulan üniversitelerin ilgili kalemlerdeki bütçelerinin sınırlı olması işbirliği yapmamızı gerektirmektedir. Bölgemizdeki üniversitelerin bir araya gelerek ve problemleri ortaya koyarak çözüm yolları araştırmaları, akademik iş birliklerinin geliştirilmesi, kaynakların doğru ve verimli kullanılması açısından çok faydalı olmaktadır. OKÜP yaşanan sıkıntıların aşılması açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Bir sonraki toplantının Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde Çorum'da yapılmasına; toplantıya rektörlerin yanı sıra Sürekli Eğitim ve Uzaktan Eğitim Merkezi müdürleri, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanları, Merkezi Araştırma Laboratuarı müdürleri ile bu merkezlerin iş ve işlemlerinden sorumlu olan rektör yardımcılarının katılımı ile gerçekleştirilmesine karar verildi. (Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 24.02.2014 23:19