“Ormanları ticari bir meta gören anlayıştan sıyrılmamız gerekiyor”

Ormanların özelleştirilmesine kadar varacak tehlikeli hevesten yol yakınken vazgeçilmesi tavsiyesinde bulunan Türk Tarım Orman-Sen İl Başkanı Necati Gül, orman çalışanlarının plansız-programsız atamalarla mağdur edildiklerine de dikkat çekerek, yetkili sendikanın etkisizliği yüzünden, çalışanların kazanımlarını birer birer kaybetmeye başladıklarını söyledi.

Güncel 23.03.2014, 22:14 23.03.2014, 22:21
681
“Ormanları ticari bir meta gören anlayıştan sıyrılmamız gerekiyor”

Türk Tarım Orman-Sen Çorum İl Başkanı Necati Gül, Orman Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, ormanları ticari bir meta olarak gören anlayışın terk edilmesi gerektiğini, aksi halde, ekolojik dengenin geri getirilemez şekilde bozulacağını savundu.

Sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi karşısında, doğal kaynakların da aynı hızla yok edildiğini, bunun sonucu olarak kuraklık tehdidinin başgösterdiğini, doğal afetlerin arttığını ve erozyon sonucu toprağın verimliliğinin azaldığını ifade eden Necati Gül, “Çocuklarımıza, yeşili yağmalanmış, suları kirli, havası solunamayacak kadar zehirlenmiş, yaban hayvanları azalmış, kuşları, böcekleri, balıkları yaşam savaşı veren, iklim koşulları alt-üst olmuş bir dünya bırakacak olmanın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Gelecek kuşaklar, böyle bir dünyada yaşamayı hak etmiyor.” dedi.

Uluslar arası platformlarda, bu olumsuz sürecin durdurulmasına ilişkin bazı önlemlerin gündeme getirildiğini, ancak somut bir sonucun sağlanamadığını da vurgulayan Türk Tarım Orman-Sen Başkanı Gül, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Uluslar arası sözleşmelere imza koyan ülkemizde de, ormanlara, çevreye, doğaya, kısacası doğal kaynaklara saldırı ve talan, ne yazık ki hiç durmamıştır.

Ormanlara ticari bir meta gözüyle bakan anlayıştan ve giderek ormanların özelleştirilmesine varacağını bildiğimiz tehlikeli hevesten vazgeçilmelidir.

Bu olumsuz ortamda, orman çalışanları da plansız-programsız atamalarla mağdur edilmekte, yetkili sendikanın etkisizliği yüzünden çalışanlar kazanımlarını da birer birer kaybetmektedir.

OGM Personel Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği, standart kadro meselesi, unvan değişikliği sınavı, görevde yükselme sınavındaki kayırmacılık kuşkusu, çalışanları tedirgin etmekte, huzursuzluğa sebep olmaktadır.

Ormanların bakımı, korunması, geliştirilmesi,orman yangınlarının önlenmesi, erozyon kontrolü gibi zor görevlerde özveriyle hizmet eden orman çalışanları, çok daha iyi çalışma koşullarını hak etmektedirler.

Türk Tarım Orman Sen, bir yandan orman çalışanlarının haklarını korumaya çalışırken, diğer yandan da, orman ve çevreye duyarlı, korumacı bir anlayışın geliştirilmesi, insanlara yaşadıkları yere sahip çıkma bilincinin kazandırılması, yaklaşmakta olan büyük doğa felaketlerine karşı herkesin uyarılması konusunda çabalarımızı sürdürüyoruz.

Ülkemizin taşına, toprağına, havasına, suyuna, ormanlarına sahip çıkmaya çalışanların mücadelesine herkesin destek olmasını bekliyoruz.”
(Ayşe UNCU)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
sisli
banner303
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@