“Organize’deki 256 parselden 100’ü boş”

İl Genel Meclisi Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Nurettin Karaca, Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

“Organize’deki 256 parselden 100’ü boş”

İl Genel Meclisi Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Nurettin Karaca, Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

07 Ağustos 2018 Salı 23:00
“Organize’deki 256 parselden 100’ü boş”

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nin, şehir merkezine 12 kilometre, Başkente 240 kilometre, Samsun limanına 175 kilometre, Amasya Merzifon havaalanına 58 kilometre, Kırıkkale Çerikli Demiryoluna 114 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Karaca, toplam 665 hektarlık alandan oluşan Çorum Organize Sanayi Bölgesinde 256 adet çeşitli büyüklükte sanayi parseli bulunduğunu dile getirdi.

Organize sanayi bölgesinde gıda alanında 12, tekstil alanında 10, Orman ürünleri alanında 7, kağıt ürünleri alanında 3, kimya ve plastik alanında 4, taş ve toprağa dayalı sanayi alanında 6, makine ve metal sanayi alanında 49 diğer alanlarda ise 17 firma bulunduğunu ifade eden Karaca, 12 firmanın faaliyetine ara verdiğini, proje veya inşaat aşamasında 36 tesis bulunurken halen 100 parselin de boş durumda olduğunu kaydetti.

Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak yatırımların 5.Bölge teşvik kapsamına girdiğini, KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, Gelir/kurumlar vergisi indirimi, Faiz desteği, SGK işveren prim desteği ve bunun gibi teşviklerinden yararlanılabildiğini vurgulayan Nurettin Karaca, “Organize Sanayi Bölgelerindeki parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisine 4562 sayılı Kanun Ek Madde 3 kapsamında Çorum Organize Sanayi Bölgesinde bulunan tahsis edilmemiş parsellerin %70 oranında kısmen bedelsiz olarak tahsisine devam edilmektedir.

Ayrıca Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Organize Sanayi Bölgesinde bulunan binalar için daimi olarak emlak vergisi muafiyeti ve Sanayi Sicil Belgesine sahip yatırımcılarımızın elektrik tüketiminden alınan %2 TRT payı muafiyeti getirilmiştir.

Çevredeki İllerden gösterdiği yüksek performans ile ayrılan Çorum’un ilerlemesini devam ettirmek için; Çorum Organize Sanayi Bölgesinin %52 (Yüzdeelliiki) oranında hissedar olduğu ve Hitit Üniversitesi, Çorum İl Özel İdaresi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odasının kurucu ortaklığı ile 21.05.2013 tarihinde tescil ve ilan edilen Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’deki hisse dağılımına göre; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından desteklenen ve azami 6.000.000,00.-TL bütçeli, %75’i OKA tarafından, %25’i ise eş finans olarak proje yürütücüsü ve ortakları tarafından karşılanarak “Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projesine ait destek sözleşmesi imzalanmış ve inşaatı tamamlanarak kullanıma açılmıştır” dedi. (Erkan BAYATLI)