“On dilim kavunlarındaki tat ve aroma başka kavunlarda yok”

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Sungurlu’da “on dilim kavunu” üretimi yapılan köylerde incelemelerde bulundu.

Güncel 31.07.2019, 22:30
850
“On dilim kavunlarındaki tat ve aroma başka kavunlarda yok”

Tokullu ve Çayyaka köylerinde üreticilerle bir araya gelen Sarı, 2011 yılında on dilim kavunu için coğrafi işaret ve kavun üretici birliği kurulması için çalışma başlattıklarını dile getirerek, “Bugün bıraktığımız yerden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üretilen kavunları traktörün üzerinde alıcı bekleyerek satmak yerine bunların bir soğuk hava deposunda muhafazasının sağlanması, satış reyonu şeklinde bir yerde satışının yapılabilmesi ya da büyük marketlere satışının sağlanmasında birlik kurmak ön plana çıkıyor. Bununla ilgili bir altyapıyı nasıl oluşturabiliriz, bununla ilgili nasıl çalışma yapabiliriz düşüncesiyle hem burada yerinde ziyaret edelim hem de üreticiler olarak sizlerle bunları konuşalım istedik” dedi.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Arzu Özkader, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Kenan Erdem ve Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hicabi Berişbek’in de hazır bulunduğu ziyarette Sarı, Sungurlu da yetiştirilen ondilim kavunlarındaki tat ve aromanın başka yerlerde yetişen kavunlarda bulunmadığını, Sungurlu’nun toprak yapısı ve iklim koşullarından dolayı burada yetişen kavunların beğeniyle tüketildiğini söyledi.

“EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ SU VE PAZARLAMA”

Tokullu Muhtarı Zeki Kumtemir; Tokullu, Çayyaka, Kavşut, Yörüklü ve Karaçay köylerinde yoğun olarak on dilim kavun üretimi yapıldığını belirterek, eski tip üretim modelleriyle üretim yaptıklarını ve 70'li yıllarda kurulan sulama sistemini kullandıkları için kavunu yeterli sulayamadıklarını, bu yüzden de istedikleri verimi alamadıklarını dile getirerek, en önemli sorunlarının su ve pazarlama olduğunu söyledi. Sorunlarını anlatma şansı bulan kavun üreticileri, en büyük sorunlarının su sorunu olduğunu belirttiler ve bu konuda yetkililerden destek beklediklerini dile getirdiler.

İl Müdürü Orhan Sarı ise ilçede 11 köyde yaklaşık 20 bin dekar alanda ondilim kavun üretildiğini söyleyerek, bunun azımsanmayacak bir rakam olduğunu bildirdi. Sarı, “Üretilen ürünlerin pazarlanması için neler yapabiliriz bu konuda birlikte çalışarak çözüm yolları bulmamız gerekiyor” diyerek, günümüzde pazarlama başta olmak üzere birçok konuda ayrıcalık sağlayan üretici örgütü gibi bir yapının önemli olduğunun altını çizdi.

İl Müdürü Orhan Sarı, kavunun münavebede iyi bir bitki olduğunu, Delice çayının tuzlu olması sebebiyle tuzluluğa dayanıklı hububat çeşitlerinin araştırılarak bölgede ekiminin yapılması gerektiğini söyledi.

Orhan Sarı ayrıca tüketicilerden de hem sağlıklı beslenme hem de üreticilere destek olmak için kavun başta olmak üzere meyve tüketimine özen göstermelerini istedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@