Ömrünü mesleğine adamış bir isim: Mehmet Yolyapar

Basın İlan Kurumu (BİK), ÇORUM HABER’in Kurucusu, Başyazarı ve Şirket Genel Müdürü, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar’ın belgeselini, geçen hafta sonu itibariyle bik.gov.tr’den yayınladı.

Güncel 19.10.2019, 00:05 20.10.2019, 23:36
1207

Belgesele konu olan röportaj, 9 Temmuz 2019 tarihinde Çorum’da yapılmış, BİK İletişim Bölümü’nden Mevlüt Çiftçi ve Ufuk Küçükyılmaz, belgeselde kullanmak üzere Çorum’un değişik yerlerinde de çekimler yapmışlardı.

Belgeseli izleyenler, ömrünü Çorum’a ve mesleğine adamış bir kişi olarak tanınan Mehmet Yolyapar’a övgü ve takdirlerini, Çorum’a kazandırdığı yatırım, hizmet ve değerlerden ötürü de teşekkürlerini ifade ediyorlar.

Oda TV de, BİK’in belgeselini haber yaparken, “Demirel’e karşı galip gelen gazeteci” başlığını kullandı. 1995 yılında yaşanan, Yolyapar’ın 2-1 galip ilan edildiği bu polemik, binlerce Çorumlu’nun anılarında tazeliğini koruyor.

“Mehmet Yolyapar Belgeseli” Basın İlan Kurumu’nun sitesinde şu bilgilerle verildi:

ÖMRÜNÜ MESLEĞİNE ADAMIŞ BİR İSİM: MEHMET YOLYAPAR

Mesleki yaşamında yarım asrı dolduran, Çorum tarihinin en uzun süre gazetecilik yapan kişisi Mehmet Yolyapar, gazetecilik mesleğine adadığı ömrünün unutulmayacak hatıralarını anlattı.

Yerel gazetelerde öykü ve şiirleriyle 1960’lı yıllarda tanışan Mehmet Yolyapar, 1985 yılında çıkarmaya başladığı Çorum Haber Gazetesi’nin kuruluş tarihi olan 17 Eylül’ü, kendisinin de gazeteciliğe başladığı tarih sayar.

Çorum Ekspres’te daha ilk aylarında köşe yazıları da yazmaya başlamış olan Mehmet Yolyapar, Çorum Gazetesi’nde muhabir olarak görevine devam eder. Ardından Yazı İşleri Müdürlüğü, Genel Yayın Müdürlüğü unvanları gelir.

TRT ve Hürriyet Haber Ajansı’nın muhabirliklerini yapar, haftalık, aylık bazı yayın organlarını çıkarır. 17 Eylül 1985 tarihinde Çorum Haber’i haftalık olarak çıkarmaya başlar. Mehmet Yolyapar’ın genel müdürlüğünde Haziran 1986’da günlük yayına geçer. Kurucusu ve başyazarı olduğu bu gazeteyi tam 35 yıldır yönetir.

Mesleki yaşamında yarım asrı dolduran Yolyapar, Çorum’un mesleğini sürdüren en eski gazetecisi. Çorum tarihinin en uzun süre gazetecilik yapan kişisi. Çorum Gazeteciler Cemiyeti’nin 16 yıl başkanlığını yaptı. Şimdi de Cemiyet Onursal Başkanı sıfatını taşıyor.

1986’da Şeker Fabrikası’nın Çorum’a kazandırılması, 1995’te Çorum-Ankara bölünmüş yol ihalesinin sağlanması, Yolyapar’ın açtığı kampanyaların ve kararlı, ısrarlı yayınlarının sonucudur. O yılları yaşamış Çorumlular, O’nun bu hakkını teslim ve takdir ederler.

Üniversite konusundaki mücadelesi dillere destandır.

1992’de yeni üniversiteler kurulurken günlerce “Baba! Çorum üniversitesini istiyor!” diye gün sayar. Yeni üniversitelerin kuruluşu ile ilgili yasada Çorum yer almayınca, “Baba’dan hayır çıkmadı!” diye sitemini ifade eder. 1995’te Çorum’a üniversite kuruluşu yeniden gündeme geldiğinde, Hürriyet’te çıkan bir yazısı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i küplere bindirir. Hesap ustası Demirel, Çorum’a yaptığı yatırım ve hizmetleri bir bir sayıp döker; “Bunlar gökten zembille inmedi!” der. Hürriyet’te yayınlanan bu cevap üzerine, Yolyapar ikinci yazısını gönderir ve altın vuruşunu yapar: “Çorum’da Menderes’in Çimento Fabrikası, Özal’ın Şeker Fabrikası var. Sizin ne eseriniz var gösterin!” der. Gazete ve televizyonlar bu ilginç polemiği kaçırmazlar… Yolyapar’ı Demirel’e karşı 2-1 galip ilan ederler.

Çorum’da yaşayan ve sadece şehrin değil ülkenin de gündemini yakından takip eden, Mehmet Yolyapar’ı ziyaret ederek bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj-Kurgu: Mevlüt Çiftçi

Kamera: Ufuk Küçükyılmaz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@