Ömer Sözüdoğru: “Taşeron sistemi ölüme neden oluyor”

Araştırmalara göre, her dakika bir iş kazası, her saatte bir ölüm olduğunu ifade eden Sözüdoğru, “Her üç gün üç iş cinayetine bir yenisi eklenmektedir. Fiziksel ve ruhsal sağlığımız risk altındadır. Ölümlü iş kazalarının %94'ü taşeronda çıkmaktadır. Çalışanların çalışma saatleri artırılarak yaşamaya fırsat kalmamaktadır. İki milyona yakın emekçi köle gibi çalıştırılmaktadır. Çalışan kişi hasta olsa da çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

Güncel 02.05.2014, 00:05 02.05.2014, 00:06
886
Ömer Sözüdoğru: “Taşeron sistemi ölüme neden oluyor”

DİSK/Emekli -Sen Çorum Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru, Türkiye’de 1 Mayıs Bayramını provoke edilerek kutlanıldığını ifade ederek, “Emeğe saygısı olmayanların bu emeğin bayramına da parçalayarak kutlanmasını istemektedirler. Bu bayramımızı provoke etmek isteyenleri ve alanlara inmemizi engelleyenleri şiddetle kınıyoruz” dedi.

Tüm ülkelerde kardeşlik ve özgür bir biçimde 1 Mayıs kutlanırken, Türkiye’de ise kutlamaları hükümetin sorun haline getirdiğini ifade eden Sözüdoğru, “1 Mayısı bayram yapan AKP şimdi neden korkmaktadır? Anlaşılıyor ki takiye yaparak 1 Mayısı bayram yapmıştır. Bayram sevinç demektir. Bayramı güzel gün olarak kabul eder ve kutlarız. Bayram kardeşliktir. Ne yazık ki ülkemizde 1 Mayıs Bayramı provoke edilerek kutlanmaktandır” şeklinde konuştu.

Sözüdoğru, konuşmasına şöyle devam etti:

“DİSK bu gün yurdun her yanında siyasi partilere ve hükümete yandaş olmayan sendikalar, emeğe saygısı olan kuruluşlarla birleşe birleşe kazanacağız, sloganı ile meydanlarda 1 Mayıs emek ve özgürlük bayramını anlam ve önemine yakışır bir şekilde kutlamaktadır.

Bu bayramımızı provoke etmek isteyenleri ve alanlara inmemizi engelleyenleri şiddetle kınıyoruz.

Biz DİSK olarak emeğe saygı duyuyor ve emeğimizi sömürenleri de şiddetle kınıyoruz. Bu gün ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.167 liradır.

Yoksulluk sınırı ise 3.801 lira olmuştur. Asgari ücretli çalışanların ve emeklilerin maaşları bu rakamların çok altındadır.

Ülke soyulurken ve hırsızlık hat safhaya çıkmışken, açlık sınırı altında maaşı çok gören bir düşünceye karşı emekçiler seyirci kalmayacak ve susmayacağız. Meydanlarda kanunsuzluğu ve hukuksuzluğu yapanlara karşı haykıracağız.

ZAMLAR MAAŞLARIN TAMAMINI GÖTÜRMÜŞTÜR
Maaşlarımıza verilen artışları, tüketim mallarına, suya, doğalgaza, elektriğe, petrole verilen zamlar emekçilerin maaşlarının tamamını götürmüştür.

Emekçilerin, çalışanların ve emeklilerin yanındayız. Haklarımızı bu meydanlarda savunacağız.

HASTANELER SOYGUN YERİ HALİNE GELMİŞTİR
AKP’nin kuru vaatleri üç (Y)’leri başka anlamlara dönüşmüştür. Emekçilere hiçbir şey verememiştir. Emekliler hastalanmaktan korkmaktadır. Hastaneler soygun yeri haline gelmiştir.

İLO raporlarına göre, çocuk işçiliği artmıştır. Hem oku hem çalış bahanesi ile eğitim müfredatları değiştirilmiş, 4+4+4 geri eğitim yasası çıkarılarak çocukların eğitimi engellenmiştir.

AKP döneminde işsizlik hat safhaya çıkmış, çay-simit parasına insanlar çatıştırılıp, emek sömürüsü yapılmaktadır.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARININ YÜZDE 94'Ü TAŞERONDA ÇIKIYOR
1977 de 30 emekçimizin katledenleri lanetliyor, onları saygı ile anıyoruz. 1989 da ve 1996’daki ve iş kazalarında ölen emekçilerimizi de saygı ile anıyor ruhları şad olsun diyoruz.

Araştırmalara göre, her dakika bir iş kazası, her saatte bir ölüm olmaktadır.

Her üç gün üç iş cinayetine bir yenisi eklenmektedir.

Fiziksel ve ruhsal sağlığımız risk altındadır. Ölümlü iş kazalarının %94'ü taşeronda çıkmaktadır.

Çalışanların çalışma saatleri artırılarak yaşamaya fırsat kalmamaktadır. İki milyona yakın emekçi köle gibi çalıştırılmaktadır. Çalışan kişi hasta olsa da çalışmaya zorlanmaktadır.

Tatil hayal, evi ısıtmak zor, yoksulluk zamlarla birlikte bizleri boğmaktadır işsizlik parasını hükümet ve sermaye kullanmaktadır. AKP döneminde kredi borçlarımı 19 kat artmış, emeklilerin %85’ten fazlası bankalara borçlandırılmıştır. Asgari sefalet devam etmektedir. Kadın işçilerin önünde duvarlar var. Sendika hakları gasp ediliyor, işsizlik kronik hale gelmiştir.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@