OKA’nın destek programları açıldı

Kısa adı OKA olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın 2019 yılı Teknik Destek, Fizibilite Desteği ve Güdümlü Proje Desteği yayınlandı.

Güncel 11.01.2019, 23:07
391
OKA’nın destek programları açıldı

OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın, 2019 yılı destekleri hakkında açıklamalarda bulundu. Ajansın 2019 yılı Teknik Destek, Fizibilite Desteği ve Güdümlü Proje Desteği’nin yayınlandığını bildiren Yalçın konuya ilişkin açıklamasında şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Teknik Destek içerisinde, Bölgedeki merkezi kamu kurumlarının güçlendirilmesi, Yerel yönetimlerin planlama çalışmaları, Sivil toplumun ve özel kesimin güçlendirilmesi, Ulusal stratejiler, eylem planları ile bölge plan ve programlarını uygulayıcı faaliyetler, Yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek diğer faaliyetlerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek; 1- Eğitim verme, danışmanlık sağlama, 2- Program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama gibi kurumsal kapasite geliştirici faaliyetleri desteklenmektedir. Eğitim desteği talepleri için; azami tutar: 20.000 TL. Danışmanlık ve diğer teknik destek talepleri için; azami tutar 30.000 TL.’dir.

Fizibilite Desteği içerisinde, Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi (YHGP) Bölgesel Gelişme Ana Planında yer alan proje ve eylem önerilerinin hayata geçirilmesine yönelik projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, Sağlık endüstrisinin geliştirilmesine yönelik projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, Sosyal kalkınma ve yenilikçilik alanlarında yapılacak projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, Doğa ve tarih turizminin geliştirilmesine yönelik projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, TR83 bölgesinde bulunan yerleşim yerlerinin yaşanabilirliğinin artırılmasına katkı sağlayacak kentsel ve sosyal altyapı sorunlarının çözümüne yönelik projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, Bölgesel yenilik ve girişimcilik altyapısının (Üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, İş Geliştirme Merkezleri, Teknoparklar, kuluçka merkezleri vb.) güçlendirilmesine yönelik projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, Kirlilik, doğal afetler vb. can ve mal güvenliğine yönelik riskleri azaltıcı projelendirme çalışmalarının desteklenmesi, önceliklidir.

Destek Miktarı, yatırım tutarı 10 milyon TL’nin altında olan projelerin fizibilite desteği talepleri için; asgari tutar 50.000 lira, azami tutar 150.000 TL’dir.

Yatırım tutarı 10 milyon TL ve üzerinde olan projelerin fizibilite desteği talepleri için; asgari tutar 50.000 lira, azami tutar 250.000 TL olarak uygulanacaktır.

Ajans hibe desteği haricinde başvuru sahiplerinin mali taahhüdü gerekmektedir. Hiçbir destek, projenin toplam uygun maliyetinin % 20’sinden az ve %75’inden fazla olamaz. Bu değerlerin dışında kalan destek taleplerini içeren projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Güdümlü Proje Desteği içerisinde, Ajansımız, bölge planlarında veya saha çalışmaları sonucunda belirlenen öncelikli alanlarda, fizibilitesi Bakanlık tarafından onaylanmış güdümlü projelere destek sağlayabilmektedir. Güdümlü projeler proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak; bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir.

Bu projelerde genel olarak;

a) Özel sektör işletmeciliğini güçlendirecek şekilde, üretim ve ihracat kapasitesinin geliştirilmesi, iyi uygulama örneklerinin oluşturulması, sektörle ihtisaslaşmanın desteklenmesi, amaçlanmaktadır. İçerik olarak, özel bilgi, beceri ve teknolojilerin geliştirilmesi, transferi veya yaygınlaştırılması, yeni finansman modellerinin geliştirilmesi bulunmaktadır. Yine kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin desteklenmesi, yeni hizmet ve üretim organizasyonlarının geliştirilmesi, işbirliği ağları ve değer zinciri oluşturulması, kümelenmelerin desteklenmesi, yeni sanayi altyapısı ve organizasyon modellerinin geliştirilmesi ve bölgedeki sektörlerin ihtiyaç duyacağı alanlarda insan kaynaklarının geliştirilmesi önceliklidir.

b) Sosyal dayanışmayı ve sorumluluk bilincini güçlendirecek, kültürel değerleri koruyacak ve geliştirecek şekilde; dezavantajlı grupların sosyal, kültürel ve fiziksel hizmetlere erişebilirliklerini kolaylaştıracak altyapının tesis edilmesi; göçün olumsuz etkilerinin önlenmesi, sosyal hayatın kolaylaştırılması, somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması esastır.

Bütün proje destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi ve gelişmeler www.oka.org.tr adresinde yayınlanmaktadır. Detaylı işbirliği ve görüşmeler için, Çorum TSO Hizmet Binası 1. katta Yatırım Destek Ofisi olarak hizmet vermekteyiz.”

(Ömür SOYTEMİZ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:15
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@