OKA yönetimi Tokat’ta toplandı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Temmuz ayı olağan toplantısı Tokat Valisi Cevdet Can’ın başkanlığında ve ev sahipliğinde yapıldı.

OKA yönetimi Tokat’ta toplandı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Temmuz ayı olağan toplantısı Tokat Valisi Cevdet Can’ın başkanlığında ve ev sahipliğinde yapıldı.

06 Temmuz 2014 Pazar 22:45
OKA yönetimi Tokat’ta toplandı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Temmuz ayı olağan toplantısı Tokat Valisi Cevdet Can’ın başkanlığında ve ev sahipliğinde yapıldı.

Tokat Valiliği Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Çorum Valisi Sabri Başköy, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Amasya Valisi İ.Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Tokat Valisi ve OKA Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Can, toplantıda yaptığı konuşmada, Tokat’ta göreve başladığı üç haftalık dönem içerisinde iki defa OKA toplantısına katıldığını belirterek, “Artık anladım ki Orta Karadeniz’de il ayrımı ortadan kalkmış. Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, işlerini birlikte yapıyor. İnşallah buradan memleketimiz, illerimiz kazanır” dedi.

Geçen aydan itibaren başlamış olduğu Tokat Valiliği görevinin yanında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurul dönem başkanlığı görevini de üstlendiğini belirten Vali Cevdet Can, konuşmasında şunları ifade etti:

“OKA tarafından bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak ve bu gelişimi sürdürmek amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. İlimizde gerçekleştireceğimiz Temmuz ayı Yönetim Kurulu toplantısı vesilesiyle Yönetim Kurulumuzun üyelerini burada misafir etmekten dolayı memnuniyetimi ifade ederken aynı zamanda toplantımızın da ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bilindiği üzere, kalkınma Ajansımız tarafından Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizin sosyo-ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak ve sürekli değişmekte olan ulusal ve uluslararası rekabet koşullarına bölgemizin uyum sağlama imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere çeşitli projeler ve faaliyetler yürütülmektedir.

2009 yılında kurulduğundan günümüze kadar Ajansımız aracılığıyla veya sağlanan mali desteklerle özel sektörün KOBİ projeleri ile desteklenmesi, belediyelerin ve il özel idarelerinin turizm ve çevre altyapısının geliştirilmesi için desteklenmesi, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da çeşitli altyapı projeleri, kümelenme, lojistik, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve dezavantajlılara yönelik altyapı geliştirme projeleri gibi çeşitli konularındaki faaliyet ve projelerin desteklenmesi uygulamaları devam ediyor.

Son olarak 2013 yılı Aralık ayında ilan edilen “KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı” ve “Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı”nın idari, teknik ve mali değerlendirilmesi tamamlanmış olup değerlendirme sonucu oluşan başarılı proje listeleri programlar bazında Ajansımız internet sitesinde açıklanmıştır. KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı için toplam 77 proje sahibi ve Yenilenebilir Enerji Mali destek Programı için toplam 16 proje sahibi sözleşmeye davet edilmiş olup, geçtiğimiz 2 hafta içinde kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının arasında bulunduğu ve sözleşme imzalamaya hak kazanan başvuru sahipleri ile dört ilimizde sözleşmeler imzalanmış ve projelerin uygulanmasına başlanılmıştır. Uygulamaya konulan projelerin ilimizin ve bölgemizin gelişmesine olumlu katkılar sağlayacağına inanıyor ve proje sahiplerine başarılar diliyorum.

Bugün bu toplantımızda her ay olduğu üzere Ajansın bölgemizin ve yönetim kurulumuzun gündeminde bulunan konulara ilişkin değerlendirmeler yapılacaktır.

Son olarak bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarımıza, yönetim kurulu toplantımıza ve Tokat ilimize bir kez daha hoş geldiniz derken, Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz” dedi.
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 06.07.2014 19:10