“Öğretmenler, insan ruhunu şekillendiren sanatkârlardır”

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, “Öğretmenler, insan ruhunu şekillendiren sanatkârlardır.” derken, Meclis’in CHP’li Üyesi Yıldız Bek, öğretmenlerin zor koşullar altında hayatlarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Güncel 22.11.2014, 18:44 22.11.2014, 18:45
591
“Öğretmenler, insan ruhunu şekillendiren sanatkârlardır”
İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, hiçbir meslek grubunun öğretmenler kadar önemli olmadığını belirterek, “Birçok meslek grubunda çalışan insanlar maddeyi şekillendirirken bir öğretmen insan ruhunu şekillendirir. Ve bu eseri şekillendirirken eserinde imzası olmayan tek sanatkâr, öğretmendir.” dedi.

Meclis Başkanı Kaya, Cumartesi günü yapılan İl Genel Meclisi Toplantısı’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kısa bir tebrik konuşması yaptı. Millet Mektepleri’nin Açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım gününün 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlandığını hatırlatan Kaya, “Dünyada hiçbir meslek, öğretmenlik kadar önem arz etmemektedir. Eğitimdeki esas amaç; topluma faydalı, kültürlü, faziletli fertler yetiştirmektir. Bunun için de en büyük görevli ve sorumlu öğretmenlerdir. Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve onların ellerini öpmeliyiz. Bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak, onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Meclisimizde bulunan emekli öğretmen arkadaşlarımız Süleyman Şener, Celalettin Aksan, Yusuf Kaya ve Yurdanur Özzehinli olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” diye konuştu.

“EĞİTİM ORDUSUNUN SEVGİ DOLU GÖNÜLLÜLERİ”
Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Yıldız Bek ise “Eğitim ordusunun, kalbi sevgi dolu gönüllüleri” olarak nitelendirdiği öğretmenlerin Türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini belirtti.

Ülkemizde öğretmenlerin bugünkü çalışma koşulları ve maaşlarıyla kendilerini meslekî olarak yetiştirmelerinin ve geliştirmelerinin mümkün olmadığını belirten Yıldız Bek şunları söyledi:

“OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan bizim öğretmenlerimizdir. Bugün yoksulluk sınırı altında maaş alan öğretmenlerimizin yüzde 80’i geçinebilmek için ek iş yapmak zorundadır. Öğretmen açığı sorununa kalıcı çözümler üretilememekte, 300 bine yakın işsiz öğretmen, kadrolu olarak atanmayı beklemektedir. Eğitim emekçileri, özlük ve sosyal haklar konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Son dönemlerdeki sürgünler ve keyfi atamalar eğitimcilerimizi derinden yaralamıştır. Bütün bu şartlara rağmen görevini en iyi şekilde icra eden öğretmenlerimizin sorunlarının çözüme kavuşması dileğiyle, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@