“Öğretmenin norm kadro çilesi bitmiyor”

Eğitim Sen Hukuk ve TİS Sekreteri Sezgin Kundukan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 eğitim modeli ile bir kaosun içine attığı okulları Milli Eğitim Temel Kanunu’nu değiştirerek başka bir kaosa daha itme girişimleri içine girdiğini bildirdi.

Güncel 05.03.2014, 00:38 05.03.2014, 00:39
848
“Öğretmenin norm kadro çilesi bitmiyor”
Eğitim Sen Hukuk ve TİS Sekreteri Sezgin Kundukan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 eğitim modeli ile bir kaosun içine attığı okulları Milli Eğitim Temel Kanunu’nu değiştirerek başka bir kaosa daha itme girişimleri içine girdiğini bildirdi. Kundukan, “Eğitim verilemez hale getirilen okulların getirilen yeni yasa ile yüzbinin üzerindeki yöneticisi görevden alınarak başıboşluğa itilmesi planlanmaktadır.

Hazırlanan yasanın amacı devlet okullarının özelleştirilmesi, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılması ve güvencesiz çalışmanın yolunu açmaktan öte bir girişim değildir” dedi. Yeni hazırlanan yasa ile 6 yıl ve üzeri dershanelerde görev yapan öğretmenlerin sözlü sınav ile devlet okullarına atanacağını belirten Kundukan, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın her kademesinde 4 yıldan fazla görev yapan yöneticilerin yöneticilik görevi sonlandırılacak, aday öğretmenlerin kadrolu öğretmenliğe geçebilmesi için ayrıca bir sözlü sınav uygulanacak ve devlete ait taşınmazlar istemeleri halinde koşulsuz olarak özel okula dönüşmek isteyen dershanelere 25 yıllığına kiraya verilecektir. Burada hükümete kendini yakın gören gruplar ellerini ovuşturarak bizlere gün doğdu diye düşünebilirler ancak durum bu algının ötesinde daha ciddidir” ifadelerini kullandı.

Görevden alınan yöneticilerin yerlerine işletme ve iktisat mezunu, öğrenci ve veliyi müşteri gören dershane yöneticilerinin getirilebileceğini kaydeden Kundukan, şu açıklamayı yaptı:

“Sınavsız öğretmen ataması yoluyla güvenceli çalışmanın yerini güvencesiz çalışma alacak ve tüm memurların iş güvencesi ellerinden alınacaktır. Özel okula dönüşmek isteyen ancak yeterli kaynağı bulamayan dershane sahiplerine istemeleri halinde şehirlerin en merkezi ve gözde okulları kiraya verilecek bu okullarda okuyan çocuklarımız daha atıl durumdaki okullara doğru itilecektir. Tüm bunlar yaşanırken Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin büyük bölümü bu dönüşümlere harcanacak zaten kaynak sıkıntısı ile okul aile birliklerinin inisiyatifine bırakılmış olan devlet okulları daha büyük bir batağa doğru itilecek ve özel okulların elzem ihtiyaç olduğu düşüncesi topluma aşılanacaktır.

Geleceği karanlık olan öğretmen ve öğrencilerimizi yakından ilgilendiren uygulamalarda halihazırda sürdürülmektedir. Bir türlü çözülemeyen norm kadro sorunu her yıl olduğu gibi bu yılda karşımıza çıkmıştır. Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü de 26 Şubat 2014 tarihli yazıları ile atama ve yer değiştirme yönetmeliği çerçevesinde okul norm kadrolarına ilişkin çalışmalarını başlatmıştır.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:33
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 19:59
Yatsı 21:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@