“Öğretmenin güvende olmadığı yerde eğitimden fayda gelmez”

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) İl Başkanı Nihat Örs İzmir Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrenciler tarafından tüfekle vurularak şehit edilmesinin eğitim camiasını derinden yaraladığını belirterek, her zaman gündeme getirdikleri okullardaki güvenlik sorununun çok hazin bir olayla tekrar gündeme geldiğini belirtti. Kökmen, gerekli önlemler alınmazsa bu olayın son da olmayabileceğini dile getirdi.

Güncel 20.12.2017, 23:04
571
“Öğretmenin güvende olmadığı yerde eğitimden fayda gelmez”

Okullarda öğretmenin maruz kaldığı şiddetin her geçen gün arttığını kaydeden Nihat Örs, bütün şiddet olaylarını ve uygulayıcılarını lanetlediklerini ifade etti.

Her türlü fedakârlıkla okullarda çalışan öğretmenlerin sahipsiz bırakılmaması gerektiğini belirten Örs, öğretmeni toplumda itibar kaybına uğratacak, hedef haline getirecek uygulamalardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Örs, “Öğrencilerin okula devamı, derslerdeki başarısı, yemesi, içmesi, kantini, servisi ,izni, hastalığı.. içkisi, sigarası, kavgası, kargaşası, emniyeti, güvenliği okulun boyası, badanası, çatısı, bodrumu, ısınması, yıkanması A dan Z ye tüm sorumluluklarının yüklendiği, hesap sorulduğu kişidir öğretmen. Ellerini taşın altına sokan, herkesin sağır sultan olduğu yerde duyan, kör olunduğu zaman görendir öğretmen. Kör numarası yapamadı, sağırlık ayağına yatamadı, boşvercilik, neme lazımcılık, akşam olsun mesai dolsunculuk edemedi. Huzuru bozan bütün olaylara kısıtlı imkanlarıyla müdahale etti, direndi, Hiçbir taltif beklemedi. Öğrencilerinin daha huzurlu ortamda öğrenim görebilmesi için kendi huzurunu bozdu, risk aldı. Buna karşılık öğretmenin beklediği tek şey öğrenci ve velilerden destek görmektir. Öğretmenler okullarda öğrencilerin en çok vakit geçirdiği kişilerdir. Onlara verilecek destek eğitimin daha kaliteli olması için verilen destektir. Öğretmenin kendini huzurlu ve güvenli hissetmediği bir eğitim ortamından fayda gelmez.

Bu anlamda Anadolu Eğitim Sendikası olarak şiddetin ilkel ve acziyet içeren bir eylem olduğu okullarda öğrencilere anlatma kararı alınmış ve haftanın ilk gününden itibaren derslerde bu konunun önemine dikkat çekilmiştir” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@