Öğrencilere siber güvenlik anlatıldı

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Güz Dönemi Seminerleri kapsamında, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Coşar tarafından "Siber Güvenlik" başlıklı seminer verildi.

Güncel 06.12.2016, 23:59
623
Öğrencilere siber güvenlik anlatıldı

Gelişen teknolojiyle birlikte, yeni bir kavram olarak ortaya çıkan siber güvenliğin her kesimi yakından ilgilendiren önemli bir kavram olduğunu ifade eden Coşar, siber güvenlik kavramının, siber ortamı oluşturan bilişim sistemlerinin saldırılardan korunmasını, bu ortamda işlenen bilginin gizlilik, bütünlük ve erişilebilirliğinin güvence altına alınmasını, saldırıların ve siber güvenlik olaylarının tespit edilmesini, bu tespitlere karşı tepki mekanizmalarının devreye alınmasını ve sonrasında ise sistemlerin yaşanan siber güvenlik olayı öncesi durumlarına geri döndürülmesini kapsadığını anlattı.

Günümüz siber dünyasında bilgisayarlar ve bilgisayar ağlarının kötü niyetli kullanımı, zararlı yazılımlar ve klavye okuyucular gibi siber tehditler nedeni ile milyonlarca liralık ekonomik kayıplar meydana geldiğini dile getiren Yrd. Doç.Dr. Coşar, siber saldırılar arasında bulunan; Virüsler, Solucan (worm), Truva Atı (Trojan), Rootkit, Oltalama (Phishing), Casus Programlar (Spyware), Sosyal Mühendislik, Zararlı Yazılımlar (Malware), Önemsiz e-postalar (spam), Aldatmaca e-postalar (Hoax), Reklam yazılımları (Adware) ve benzerlerine karşı kullanıcılar tarafından alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Güvenlik ve gizlilik ayarlarının doğru yapıldığından emin olunması gerektiğini belirten Coşar, bilgisayarlarda mutlaka anti-virüs, anti-malware ve anti-spyware türü internet güvenlik yazılımları kullanılması gerektiğini, halka açık kablosuz ağlarda, internet kafelerde ya da bir başkasının bilgisayarında mümkünse şifreli özel hesapların ziyaret edilmemesi gerektiğini anlattı.

Başkasının bilgisayarını kullandıktan sonra kullanıcının mutlaka web tarayıcılarının kayıtlarını temizlemesini tavsiye eden Coşar, “CD, USB bellek ve harici disk gibi cihazlar kullanılmadan önce güvenlik taramasından geçirilmelidir. Şifreler belirli zaman aralıklarında değiştirilmeli ve çözülmesi zor olan terimlerden oluşmalıdır. E-posta kontrol edildikten sonra içeriklerine erişilmelidir. Bilinir kaynak olmadığı sürece içeriklerindeki linkler kesinlikle tıklanmamalıdır. Sanal ortamlarda gizlilik derecesi yüksek olan kişisel bilgiler kesinlikle paylaşılmamalıdır” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@