Öğrencilere profesyonel danışmanlık

Çorum’da ‘Öğrenci Koçluğu’ programını ilk uygulayan kuruluş olan Ölçü Eğitim Danışmanlık, yenilikçi eğitim uygulamaları ile dikkat çekiyor.

Güncel 02.01.2014, 23:58 02.01.2014, 23:59
1192
Öğrencilere profesyonel danışmanlık

Eğitim-öğretimde büyük bir açılım olarak nitelenen ‘Öğrenci Koçluğu’ programı hakkında bilgiler veren Ölçü Eğitim Danışmanlık kurucusu Yusuf Çakkal, “Müsabakalara hazırlık yapan sporcular gibi sınavlara hazırlanan öğrencilerin de artık birer koça ihtiyacı var” dedi.
Öğrencilerin bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesinde ‘Öğrenci Koçluğu’ programının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yusuf Çakkal, Ölçü Eğitim Danışmanlık olarak alanlarında Çorum’da bir ilke imza attıklarını hatırlattı.
ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDİR?
‘Öğrenci Koçluğu’ programının içeriği hakkında açıklamalarını sürdüren Çakkal, şöyle konuştu:
“Koçluk; öğrencinin hedef ve amaçlarına ulaşması ve başarısı için koç ve öğrencinin birebir çalıştığı bireysel ve profesyonel dinamik bir danışmanlık ilişkisi sürecidir.
Öğrenci Koçluğu'nun amacı; öğrencilerin gerekli olan bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine yönelik bireysel katkılar sağlayarak öğrenciyi hedefleri doğrultusunda yönlendirmek, motive etmek ve onun bu süreç içerisinde yaşadığı zorluklarla baş etmesini sağlamaktır.
KOÇLUK NEDEN ETKİLİ?
Öğrenci Koçluğu ‘yapılması gereken’ ideal doğruları değil, bireyin kendi gerçeklerinden hareketle, performansı, kapasitesi, potansiyeli ve bunları hayata geçirecek enerjisi üzerinde çalışır.
Öğrenci Koçluğu'nu etkili kılan, koç ile öğrenci arasında kurulan güvene dayalı bir ilişki olmasıdır. Bu ilişki öğrenciye, hedeflerine ulaşmasında, karşılaştığı problemleri çözme becerisinde, kendi gerçekliğini fark etmesinde ve hayatını daha rahat yönetmesinde güç verir. Çözüm ve sonuçların içeriği sadece öğrencinin, ihtiyaçlarına ve özelliklerine uygun olarak tasarlanır.
ÇALIŞMA SİSTEMİ NASIL?
İlk görüşme merkezimizde öğrenci ve ailesiyle yapılan seansla gerçekleşir. Bu görüşmede anne, baba ve çocukla görüşülür. Aileden gerekli bilgiler alınır ve sorunla ilgili görüş alışverişinde bulunulur. Daha sonra belirlenen periyot ile öğrenci ile bireysel görüşme seansları gerçekleştirilir.
Bireysel görüşme seansları; gözlem, danışma ve test uygulamalarından oluşur. Bu görüşmelerde çocuğun genel zihinsel performansı ve psikolojik durumu değerlendirildikten sonra sorun ile ilgili farkındalık sağlanır. Bu süreçte öğrenci koçu öğrencinin kişisel özelliklerini, sorunlarını, destek almaya ihtiyaç duyduğu noktaları tespit eder.
Bireysel görüşme seanslarının sonunda görüşme sonuçlarını öğrenci velisi ile merkezimizde paylaşır ve sorunun çözümüne yönelik süreçler üzerinde durulur. Bu değerlendirmenin sonucunda, öğrenciye ‘Bireyselleştirilmiş Öğrenci Koçluğu Programı’ hazırlanır. Oluşturulan programa göre öğrenci koçu öğrencinin evine belirlenen periyotlarla giderek, çalışmasını yapar.
PROGRAMIN KAPSAMI
Amaç ve hedeflerin belirlenmesi, aksiyon planı oluşturulması, motivasyon odaklı çalışmaların yapılması, ders çalışma programının hazırlanması, ders çalışma ve test tekniklerinin geliştirilmesi, zayıf derslerde takviye çalışması, veli toplantılarının takibi, sınav kaygısı ve stresi yönetme, problemlere yönelik çözüm yöntemleri ve alternatiflerinin geliştirilmesi uyguladığımız programın kapsamını teşkil ediyor.” (ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@