Öğrenci Andı’nın kaldırılması Danıştay tarafından iptal edildi

Kısa adı Eğitim-İş olan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Çorum Şubesi Başkanı İlhan Yaşar, 2013 yılında Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının iptali yönünde açtıkları davanın sonuçlandığını belirterek, Danıştay 8. Dairesi’nin, Öğrenci Andı’nın okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar verdiğini bildirdi.

Güncel 19.10.2018, 23:53
311
Öğrenci Andı’nın kaldırılması Danıştay tarafından iptal edildi

Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

“08.10.2013 tarihinde yayınlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelikle Öğrenci Andı kaldırılmıştı.

Eğitim-İş’in değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından açtığı ve beş yıl süren dava sonuçlanmıştır. Danıştay 8. Dairesi, Öğrenci Andı’nın okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiştir. Eğitim-İş olarak 2013 yılında dava dilekçemizde yer alan ifadelerin ve gerekçelerin neredeyse aynen Danıştay kararında yer alması bizi daha da haklı çıkarmaktadır.

Geçmişi Cumhuriyetimizin ilk yıllarına dayanan Öğrenci Andı’nın kaldırılması tamamen siyasi iktidarın tasarrufu ile gerçekleşmişti. O dönemdeki siyasi konjonktürün sonucu olarak Öğrenci Andı’nın kaldırılmasına ilişkin sendikamız başta olmak üzere halkımız tarafından da büyük tepkiler gösterilmişti.

Buna rağmen iktidar kararından dönmemiş ve okullarımızda beş yıl boyunca Öğrenci Andı okutulmamıştır. Beş yıldır süren mücadelemiz sonucunda yargıdan çıkan kararın Millî Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve Öğrenci Andı’nın tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz.

Eğitim-İş olarak; MEB’in kararın gereğini yerine getirmemesi hâlinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@