Nuri Kolaylı: “Türk medyası, darbe ve tehditlere karşı tek yürek”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı M. Nuri Kolaylı, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı.

Nuri Kolaylı: “Türk medyası, darbe ve tehditlere karşı tek yürek”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı M. Nuri Kolaylı, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı.

25 Temmuz 2016 Pazartesi 23:51
Nuri Kolaylı: “Türk medyası, darbe ve tehditlere karşı tek yürek”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşu olan TGK’nın Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde çözüleceğine dikkat çekerek darbe girişimini bir kez daha lanetledi.
MEDYA, DARBE ve TEHDİTLERE KARŞI TEK YÜREK
Kolaylı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Özgür ve tarafsız basının demokrasiler için taşıdığı büyük önem, son yaşadığımız darbe girişiminde açıkça ortaya çıkmıştır. Darbe girişimine halkımızın şanlı direnişiyle birlikte tüm gücüyle karşı duran medya kuruluşlarımız, halkın özgür haber alma hakkını sonuna kadar savunmuş, darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Demokrasiye sahip çıkarak darbelere kararlılıkla karşı duran Türk medyası, Türkiye’nin aydınlık ve güçlü geleceği için halkımızın yanında saf tutmaya devam edecektir. Demokrasi adına verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan medyamızın önü daha da açılmalı, sektörümüzde yaşanan sıkıntılar çözülerek daha özgür ortamda haber yayını yapılması sağlanmalıdır. Bilindiği gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti. Özellikle 1980 darbesi ve sonrasında yaşanan dönemde düşüncelerini yazdıkları, röportaj yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız hakkında davalar açılmış, gazeteciler tutuklanmış, medyaya ve basın mensuplarına yönelik baskılar artmıştı. Şimdi bu süreci sona erdirme ve basın özgürlüğünü gerçek anlamda sağlama günüdür. Beklentimiz, darbe girişiminin yaşandığı ve terörün çirkin yüzünü sık sık gösterdiği bu hassas dönemde, zaman geçirilmeden basının sorunlarını çözümleyen düzenlemelerin yapılmasıdır. Ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma şartlarına, mesleki düzenleme zorunluluğuna kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir. Türkiye; halkıyla, medyasıyla, tüm kurum ve kuruluşlarıyla, iç - dış darbe ve tehditlere karşı tek yürektir. DARBEYE İLK TEPKİ TGK’DAN
Darbe girişimine tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu oldu. Darbe gecesi Ağrı Valisi Musa Işın’ı makamında ziyaret eden Genel Başkan Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde çözüleceğine vurgu yaparak darbe girişimini lanetlediler. Ertesi sabah (16 Temmuz Cumartesi) Ağrı Valisi Musa Işın ve 74 gazeteciler cemiyeti başkanının katılımıyla yapılan açıklamada da demokrasi vurgusu yapılarak darbe girişimi kınanmıştı.
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 25.07.2016 23:52