“Nur Yolu’nun esası siyasete karışmamak”

Bediüzzaman Said Nursi’nin yolundan giden Çorum Nur talebeleri son günlerde ülke genelinde yaşanan iktidar-cemaat çekişmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Güncel 06.01.2014, 23:41 06.01.2014, 23:42
521
“Nur Yolu’nun esası siyasete karışmamak”
Adaleti ve Medeniyetler İttifakını Destekleme Derneği (ADAMDER), Kerebigazi Kültür ve Eğitim Vakfı ile Çorum Nur Talebeleri Burhan Pekcan, Ferhat Toroman ve Muhsin Nayman, ÇORUM HABER’i ziyaret ederek son günlerde yaşanan olaylarla ilgili görüşlerini dile getirdi.
Bediüzzaman Said Nursi’nin yolundan giden Çorum Nur talebeleri olarak yaşananlardan duydukları üzüntüyü dile getiren heyet yaptıkları açıklamada Nur yolunun esasının siyasete bulaşmamak ve milletin oylarıyla iktidara gelmiş hükümetin işlerine karışmamak olduğunu vurguladı.
Pekcan, Toroman ve Nayman, “Cemaat adına siyasi faaliyette bulunmak, partilerle pazarlık etek, devlet içinde kadrolaşmak ve iktidara ortak olmak hizmetle bağdaşmaz. Hizmetin çerçevesi esasları dışına çıkarsa bu tarafgirlik olur, kaçınmak lazım” diye konuştu.
Hizmetin siyasi faaliyet yapmak gibi faaliyetlerinin Risale-i Nur’un iman ve Kur’ân hizmetiyle tezat teşkil ettiğinin dile getiren heyet “Risale-i Nur talebeleri böyle faaliyetlerde bulunmayı, Üstatlarından miras aldıkları kutsi hizmetin kutsiyetini bozmak olarak görürler ve bundan şiddetle kaçınırlar. Aynı şekilde, milletin oylarıyla iş başına gelen meşru iktidarı muhafaza etmek ve memlekette asayişi ihlâl etme istidadı taşıyan hareketlerden şiddetle kaçınmak da Risale-i Nur talebelerinin Üstatlarından ders aldığı en mühim esaslar ve düsturlardır; ancak onlar bunu hiçbir zaman bir menfaate alet etmezler, bir tarafgirlik haline getirmezler. Hizmet, sadece iman esaslarından ibarettir ve onun dışındaki faaliyetler tarafgirlik manasına gelebilir. Bu tür davranışlardan kaçınılması gerekir” görüşlerine yer verdi.
Said Nursi’nin yolunda yürüyenlerden hassasiyetle üzerinde durmasını istediği hususların başında hizmeti sadece ve sadece iman esasları ile sınırlandırmak olduğunu anlatan heyet bu hususun Üstat’ın mektuplarında tekrar tekrar zikredildiğini, son zamanlarda cereyan eden olayların kendilerini üzdüğünü kaydetti. (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@