“Nöbet sisteminden dolayı sağlık çalışanları boşanıyor”

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, TÜİK verilerine göre Türkiye’de son 10 yılda boşanmaların yüzde 38 oranında arttığına ve en fazla boşanmanın ise sağlık çalışanları arasında görüldüğüne dikkat çekerek, bunun nedenini sağlıktaki nöbet sistemine bağladı.

Güncel 16.12.2014, 22:27 16.12.2014, 22:27
508
“Nöbet sisteminden dolayı sağlık çalışanları boşanıyor”
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de son 10 yılda boşanmalar yüzde 38 oranında arttı. En fazla boşanmanın yaşandığı meslek grubu ise sağlık çalışanları olarak gözlendi.
Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Okay Erözgün konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, boşanmaların önemli bir kısmının sağlık çalışanları arasında görüldüğüne dikkat çekerek, “Sağlık çalışanlarının neredeyse tamamı nöbetlerden dolayı aile hayatında aksaklıklar ve sorunlar yaşıyor.” dedi.
Sağlık çalışanlarının en büyük sorununun ekonomik sıkıntı olduğunu belirten Erözgün, nöbetler ve geçici görevlendirmelerden dolayı eşlerin birbirini görememeleri, çocuklarına ve eşlerine zaman ayıramamaları ve buna bağlı olarak eşlerin birbirine karşı ilgisiz ve anlayışsızlığından kaynaklanan sorunların boşanmalara neden olduğunu söyledi.
Maaşları yetersiz olan sağlık çalışanlarının evlenmekte de zorlandığını vurgulayan Okay Erözgün şunları dile getirdi:
“Sağlık çalışanlarının aile temellerinin sağlam tutulması ve korunması için başta ekonomik anlamda yeterli ücret verilmelidir. Çalışma koşulları sağlık personelini aile hayatından kopuk hâle getirmemelidir. Nöbetler kısa tutulmalı ve sağlık çalışanının ailesine zaman ayırabilmesi sağlanmalıdır. Bütün bunların düzene girebilmesi için de sağlık sisteminin herkesi refaha ulaştıracak yeterliliğe sahip olması ve aile birliğinin sarsılmaması konusunda daha ciddi önlemler alınması gerekmektedir.” (Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@