“Nikonya’yı Çorum yapan gönül sultanları projesi” tamamlandı

Hitit Akademi Derneği’nin Çorum Valiliği ve Hitit Üniversitesi işbirliğinde yürüttüğü; İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen “Nikonya'yı Çorum Yapan Gönül Sultanları Projesi” başarı ile tamamlandı.

Güncel 31.12.2020, 11:31 31.12.2020, 17:57
92
“Nikonya’yı Çorum yapan gönül sultanları projesi” tamamlandı

Proje ile Rum'dan Anadolu’ya, Nikonya’dan Çorum'a doğru yaşanan köklü medeniyet dönüşümünde büyük önem arz eden Elvan Çelebi, Koyunbaba, Seyyid Murad-ı Veli ve Hasan Balım Sultan gibi tarihi ve manevi şahsiyetlerin hayatı ve faaliyetleri belgesellerle tanıtılmaya çalışıldı. 
Projeye ilişkin bilgi veren Hitit Akademi Derneği Başkanı Doç. Dr. Zekeriya Işık, çekilen belgesellerin söz konusu manevi şahsiyetlerin ve tarihi mekânların tanıtımına, Çorum'da inanç turizminin gelişmesine önemli katkılar sunacağını bildirdi. 
Proje kapsamında bir taraftan da gençlere milli ve manevi değerlerin öğretilmesi, bilgi ve bilinç düzeylerinin artırılması hedeflendiğini kaydeden Işık, açıklamasında şu bilgileri verdi:
“Bu amaçla Hitit Üniversitesi öğrencileri ile gruplar halinde pandemi süreci müsaade ettiği oranda söz konusu tarihi mekânlara, akademisyenler eşliğinde eğitim amaçlı geziler düzenlenmiştir. Projenin bir diğer eğitim ayağında ise Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Medya ve İletişim Programı öğrencilerinin mesleki, teknik eğitim bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmış, bu bağlamda öğrencilerimiz yer yer belgesel çekim yerlerine götürülerek sürece katılmaları sağlanmıştır. Proje kapsamında hem söz konusu tarihi şahsiyetleri tanıtan hem de belgesel çekim süreçlerini içeren kitapçıklar hazırlanmış, belgeseller dvd şeklinde çoğaltılmıştır.  Bu vesileyle projede emeği ve katkısı bulunan bütün kurum ve şahıslara teşekkürü bir borç biliyoruz. Başta İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü olmak üzere, Çorum Valisi Sayın Mustafa Çiftçi ve Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali Osman Öztürk'e şükranlarımızı sunuyoruz. Çekimler esnasında misafirperverlikleri ve değerli katkılarından dolayı Osmancık Belediyesi'ne, Elvan Çelebi, Seydim, Balım Sultan köyü muhtarlıklarına, uzun ve meşakkatli çalışmalarımız boyunca her zaman yanımızda olan Çorum İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz. Sivil toplum gönüllüsü Hitit Akademi derneğimizin değerli üyelerine, katkı sunan hocalarımıza, projemize renk ve değer katan öğrencilerimize ve şükranlarımızı sunuyor projemizin şehrimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
sisli
banner303
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@