“Nevruz yeni bir başlangıçtır”

Nevruz nedeniyle KESK Çorum Şubeler Platformu adına bir açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, Nevruz’un yeni bir başlangıç ve yeni bir doğuşun adı olduğunu söyledi.

Güncel 21.03.2017, 23:55
1087
“Nevruz yeni bir başlangıçtır”

Nevruz’un halkların kültüründe birliğin, barışın ve mutluluğun sembolü olduğunu kaydeden Gül, “İnsanlık değerleri adına zulme, zorbalığa karşı görkemli direnişlerin sergilendiği Ortadoğu coğrafyası, büyük bayramların da mekânı olmuştur.

Çin’den Orta Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara kadar büyük bir coğrafyada Nevruz Bayramı kutlanmaktadır. Her toplum, her kültür Nevruz Bayramını kendi tarihsel, kültürel özellikleri ile kutlamaktadır” dedi.

Nevruz Bayramı’nın sadece Ortadoğu halklarının değil, zulme, haksızlığa,  başkaldıran tüm halkların bayramı olduğunu belirten Gül, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“2017 yılında Nevruz’un binlerce yıldır harlanan mücadele ruhundan aldıkları güçle günümüz tüm baskı, zor ve şiddetine “hayır” diyerek direnecek, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı demokratik bir Ortadoğu ve eşitlikçi, özgürlükçü bir geleceğin inşasını birlikte öreceklerdir.

Binlerce yıllık köklü tarihi ve kültürel değerleriyle bütün halklar için barış ve kardeşlik tutumunda ısrar edilmesi, bu ülke topraklarında yaşayan insanlara verilecek en büyük hediye olacaktır.

Eşit, özgür ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları ile değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkündür.

Bu anlamda 2017 Nevruz’unun bütün Ortadoğu’da barış ve kardeşliğe, daha güzel bir geleceğe vesile olmasını diliyoruz.”

(Haber Merkezi) 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@