Necati Gül: “Türkiye’nin şekeriyle oynamayın”

Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, Şeker Kanun Tasarısı’nın pancar üreticilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Güncel 23.09.2014, 23:41 23.09.2014, 23:42
826
Necati Gül: “Türkiye’nin şekeriyle oynamayın”
Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, Şeker Kanun Tasarısı’nın pancar üreticilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Türkiye tarımı ve ekonomisi açısından şekerpancarının büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Necati Gül, ülke nüfusunun yüzde 10’unun geçimini şeker pancarından sağladığını, fakat Şeker Kanunu tasarısı ile çiftçi ve çiftçi örgütlerinin haklarının ellerinden alındığını belirtti.

Şekerpancarı ve pancar şekeri üzerinde çeşitli oyunların oynandığını ve şeker fabrikalarının da özelleştirilmeye çalışıldığını ifade eden ZMO İl Temsilcisi Gül özelleştirmenin önemli bir konu olduğunu ve tüm boyutları ile ele alınması gerektiğini vurguladı.

Gül, “Şeker tüm dünyada titizlikle korunan stratejik sektörlerin başında gelmektedir. Sektör halen ülke ekonomisine yılda yaklaşık 3-3,5 milyar dolar katma değer yaratmakta ve ülke nüfusunun en az %10`unun geçimini doğrudan veya dolaylı sağlamaktadır. Şeker sanayi, Türkiye için hem ekonomik hem de sosyo-politik olarak son derece büyük önem taşımaktadır” dedi.

Şeker tasarısının ülkeye ve üreticiye hizmet etmediğini ifade eden Gül kanunda vatandaşın ve ülkenin çıkarının gözetilmesi gerektiğini, tasarının şekerpancarı üreticilerini ve doğal şeker üretim sektörünün aktörlerini hayal kırıklığına uğrattığını ve derin kaygılar yarattığını açıkladı.

“Kanun tasarısı on yıllardır elde edilmiş çiftçi ve çiftçi örgütlerinin haklarını elinden almakta, buna karşılık uluslararası lobileri, yani NBŞ üreticilerini güçlendirmektedir” diyen Necati Gül, tasarıda üretici çıkarına ve sektörün haklarını korumak adına değişikliğe gidilmesi gerektiğini, aksi takdirde ortaya çıkacak faturanın ekonomi-politik ve sosyo-politik maliyetinin ağır olacağını sözlerine ekledi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@