Necati Gül: “TAR-GEL Projesi mağdur etti”

Türk Tarım Orman Sen İl Başkanı Necati Gül, TAR-GEL Projesi kapsamında görev yapan personellerin mağdur edildiğini belirterek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden bir an önce bu mağduriyeti gidermelerini istedi.

Güncel 09.10.2014, 01:40 09.10.2014, 02:41
935
Necati Gül: “TAR-GEL Projesi mağdur etti”
Türk Tarım Orman Sen İl Başkanı Necati Gül, TAR-GEL Projesi kapsamında görev yapan personellerin mağdur edildiğini belirterek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden bir an önce bu mağduriyeti gidermelerini istedi.

2004 yılında KÖY-MER Projesi adı altında başlatılan ve 2007 yılı başından itibaren de TAR-GEL Projesi olarak devam eden proje çerçevesinde 4B statüsünde sözleşmeli olarak teknik ve sağlık personelinin istihdam edildiğini belirten Gül, bahse konu personelin, yeni kadroya atanmasına rağmen yine ‘sözleşmeli oldukları statülerde var olduklarını varsayarak, eski köy merkezli çalışmalara devam edileceğini” söyledi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunarak TAR-GEL Projesi hakkında görüşlerini dile getiren Gül, “TAR-GEL Projesi’nin amacı, Bakanlığın ihtiyaç duyulan yerlere personel istihdamı olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Kadro işlemi gerçekleştikten sonra bahse konu bu personel için sözleşmedeki şartlar son bulmuş ve Bakanlık bünyesindeki diğer kadrolu meslektaşları gibi onların da, asli ve sürekli görevlerde, il ve ilçe merkezlerinde çalıştırılması zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Türk Tarım Orman Sen olarak söz konusu düzenlemeye itiraz ettiklerini belirten Gül, “Sendikamızca yapılan düzenlemeye anında itiraz edilmiş olup, kadroya alınmış bahse konu personel için tarif edilen “Köy Merkezli Çalışma”, hukuka aykırıdır. Yapılan itirazımıza karşılık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, olumlu bir düzenleme yapılmadığı için, Bakanlık Tebliğinin Yürürlüğünün durdurulması ve iptali ile ilgili Danıştay’da dava açılmıştır” diyerek dava sürecinin devam ettiğini söyledi.

TAR-GEL Projesi kapsamında görev yapan bu personelin 10 yıldır mağduriyet yaşadığını ifade eden Necati Gül açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Bu personel görevde yükselmek istemektedir. Sadece köyde değil, diğer kadrolu meslektaşları gibi; Bakanlık Teşkilat kanununda yer alan İl –İlçe, Enstitü, Laboratuvar ve Bakanlığın diğer birimlerine tayin hakkı istemektedirler. Bahse konu personel, izin, harcırah, lojman vb. haklardan, yine diğer kadrolu meslektaşları gibi faydalanmak istemektedirler. Eski Sözleşmeli, halihazırda kadrolu bahse konu personel, görevleri olmayan, mesleklerinin gereği olmayan, TÜKAS ve benzeri angarya görevleri yapmak istememektedirler. Bu nedenle, 24 saat esası ile, cansiperane, her türlü olumsuz koşul ve imkanlarla görev yaptıkları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin bir an önce bu mağduriyetlerini gidermelerini beklemektedirler. Bizler Türk Tarım Orman-Sen Olarak, bu çalışanlarımızın hep yanında olduk ve yanında olmaya devam edeceğiz. Her türlü mücadeleyi birlikte yürüteceğiz. Ve mutlaka kazanacağız.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@