13 Şubat 2014 Perşembe 22:50
Necati Gül: “Sigortayı ihmal etmeyin”
Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, meyve üreticilerini zirai dona karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Necati Gül, “Üreticilerimizin, küresel iklim değişikliğinin etkisini hissettiği bu yıllarda ani aşırı iklim değişikliklerine karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Meyvelerde su yürümesinden itibaren, zirai don uyarısı verildiğinde gerekli korunma sağlanmalıdır” dedi.

ZMO İl Temsilcisi Gül’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Kurak ve ılıman geçen kış ayları ilimizin tarımı için risk oluşturuyor. Bitkiler aşırı soğuktan zarar gördüğü gibi, kış aylarında belirli bir dönem soğuklanma ihtiyacı karşılanmadığında da olumsuzluklar yaşanmaktadır. Erken çiçek açan meyve ağaçları, ilkbahar geç donlarından zarar görmektedir. İlimiz için en önemlisi de meyve alanları bu durumdan etkilenmektedir.

Bu yıl yaşadığımız gibi meyvelere su erken yürümekte ve erken ilkbaharda olası donlardan etkilenme olasılığı artmaktadır. Bu dönemde henüz gözlerden yeşil sürgün çıkmadığından sigorta, bu zararı da karşılamamaktadır. Ayrıca üreticilerimizin, bitkiye su yürümesine rağmen gözlerde kabarma, uyanma görülmeden don zararı oluşabileceğine inanmamaktadır.

Oysa meyve ağaçları, iklim şartlarına aşırı duyarlıdır. Zaman zaman gövde bile donmaktadır. Üreticilerimizin, küresel iklim değişikliğinin etkisini hissettiği bu yıllarda ani aşırı iklim değişikliklerine karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Meyvelerde su yürümesinden itibaren, zirai don uyarısı verildiğinde gerekli korunma sağlanmalıdır.

Don olayı genelde, gece yarısından itibaren başlanmakta ve sabahın ileri saatlerine kadar devam edebilmektedir. Bu nedenle çözüm için bu saatler dikkate alınmalıdır. TARSİM, poliçe teminatını bitkinin tüm dönemlerini kapsamamaktadır. Buda çözüm almayı zorunluluk haline getirmektedir. Sık sık yaşanan üretici – TARSİM anlaşmazlıklarının çözümü içinde Hakem heyetleri kurulmalıdır. Hakem heyetinde Ziraat Mühendisleri Odası mutlaka yer almalıdır.

Üreticilerin büyük çoğunluğu bankalara, kooperatiflere borçlanmakta ancak, sigorta yaptırmamaktadır. Sigorta yaptırma alışkanlığı olmayan ilimiz çiftçisini borç ödeme zamanında zor duruma sokmaktadır. Oysa sigorta, gönüllü olarak, güvenle yaptırılmalıdır. İklimsel risklerin bu kadar yoğun yaşandığı ilimizde sigorta yaptırmak bir zorunluluktur.”
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 13.02.2014 22:51