Necati Gül: “Memuru sefalete mahkûm ettiler”

Türk Tarım Orman Sen Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, memurun alım gücünün günden güne azaldığını belirterek, “memur maaş zamlarının da yeni ekonomik gerçeklere göre revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Aksi bir durum, kamu görevlilerinin yılsonuna kadar yaşayacağı sefaletin tasdik edilmesi olacaktır” dedi.

Güncel 11.02.2014, 22:07 11.02.2014, 22:07
743
Necati Gül: “Memuru sefalete mahkûm ettiler”
Necati Gül, yaptığı yazılı açıklamada memura yapılan zam oranlarının yetersiz olduğunu, yetkili sendikanın görevini yapamadığını anlatarak, “Memurlarımızı 123 TL’ye imza atarak mahkûm edenlerin omuzlarındaki vebali; kendileri bugün hatırlamasala da huzur-u mahşerde hatırlatılacağına inancımız vardır” ifadesini kullandı.

Necati Gül’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Vatandaşlarımızın en düşük standartlarda yaşabilmesi için zorunlu mal ve hizmet kalemlerini içeren asgari geçim tutarının enflasyondan daha fazla artış gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle memurun alım gücü günden güne azalmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi, her ay düzenli olarak vatandaşlarımızın olmazsa olmaz sayılan gıda, temizlik, ulaşım, kira, sağlık gibi harcama kalemlerindeki fiyat değişimleri ile genel fiyatlar düzeyi arasındaki farkı ortaya koyan bir araştırma yapmaktadır.

Bu araştırmaya göre; zorunlu tüketim harcamaları, enflasyondan her zaman daha fazla artış gösterdiğini tespit etmiştir. Bir başka deyişle vatandaşlarımızın zorunlu tüketim harcamaları, enflasyondan daha hızlı artmış; böylece alım gücümüz de düşmüştür.

Enflasyonun 2014 yılında beklentilerin üzerinde bir artış sergileyerek Ocak ayında %1,98 artış göstermesine karşın, zorunlu tüketim kalemlerindeki bir aylık artışın %3,04 olması bu durumun en açık göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani açıklanan enflasyonla vatandaşın yaşadığı enflasyon aynı değildir.

Yılın daha ilk ayında enflasyon tahmininin tutmayacağı Merkez Bankasının enflasyonda yaptığı revizeden anlaşılmaktadır.

Memurlara yapılan 123 TL artışa imza atan yetkili(!) konfederasyonun şimdilerde ortalarda görünmemesi yanlış yaptığını ikrar etmesi olarak kabul etmek gerekir.

Bu nedenle memur maaş zamlarının da yeni ekonomik gerçeklere göre revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Aksi bir durum, kamu görevlilerinin yıl sonuna kadar yaşayacağı sefaletin tasdik edilmesi olacaktır.

Memurlarımızı 123 TL’ye imza atarak mahkûm edenlerin omuzlarındaki vebali; kendileri bugün hatırlamasala da huzur-u mahşerde hatırlatılacağına inancımız vardır.” (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:29
İkindi 15:25
Akşam 17:53
Yatsı 19:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@