Necati Gül: “Çeltik üreticisi korunmalı”

Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, rekabeti oluşturan koşullar sağlanıncaya kadar, çeltik üreticisinin düşük fiyatlı ürünlere karşı korunmasını istedi.

Güncel 31.12.2014, 22:23 31.12.2014, 17:24
889
Necati Gül: “Çeltik üreticisi korunmalı”
Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, rekabeti oluşturan koşullar sağlanıncaya kadar, çeltik üreticisinin düşük fiyatlı ürünlere karşı korunmasını istedi.
Türkiye’de çeltik üretiminin durumu, yıllara ve illere göre çeltik üretimi ve üreticinin sorunları hakkında bilgiler veren Necati Gül, Çorum’un çeltik üretiminde büyük bir paya sahip olduğunu vurguladı.
Necati Gül, “Türkiye, son yıllarda çeltik verimi ve üretiminde önemli artışlar sağlamış olsa da henüz kendi iç tüketimini karşılayamamaktadır. 2012/13 dönemi pirinç yeterlilik oranı yüzde 86,9 olarak gerçekleşmiştir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan pirincin bir kısmı ithal edilmektedir.” dedi.
Necati Gül’ün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
“Bileşiminde az miktarda protein bulundurmasına karşın beslenme için gerekli amino asitlerce zengin olması nedeniyle çeltik, insan beslenmesinde buğdaydan sonra en çok kullanılan tahıl ürünüdür. Aynı zamanda dünyadaki insanların yarıdan fazlasının da ana besin kaynağıdır. Su içerisinde çimlenebilen tek tahıl cinsi olan ve suda erimiş oksijeni kullanarak gelişen çeltik, tuzlu ve alkali arazilerde yetişebilmesi, bu arazilerin ıslahında etkili olması ve bu topraklardan ekonomik verim alınması açısından, Türkiye dâhil birçok ülkenin tarımında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde çeltik üretiminde yalnız kendine yeterlilik potansiyeli olan bir ülke olan Türkiye, sürekli artan üretim miktarıyla gelecek yıllarda pirinçte kendi kendine yeter bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Türkiye’de pirinç üretimindeki artışın en önemli nedeni, özellikle son 10 yılda önemli oranda artan verimliliktir.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@