03 Şubat 2014 Pazartesi 21:40
Muzaffer Külcü: “Almanya en fazla ihracat yaptığımız ülke”
Almanya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı, Ekonomi ve Ticaret Bölüm Başkanı Christoph Hallier, Almanya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Bölümü Uzmanı Zeynep Yıldırım, Siemens Bölge Direktörü, Elektronik Yüksek Mühendis Serdar Bozkurt ve işadamı Mustafa Yağlı’yı makamında kabul eden Külcü, Türk-Alman Ekonomi Günlerinin Çorum’da düzenlenmesi için Belediye olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini bildirdi.

Almanya’nın Türkiye için özel bir ülke olduğunu vurgulayan Külcü, “1950’li yıllardan itibaren binlerce vatandaşımız Almanya’ya iş için gitti. Gurbetçilerimizin varlığı ilişkilerimizi güçlendiren en önemli etken. Başlangıçta işçi olarak çalışanlar bugün yatırım yaparak Almanya’daki ekonominin can damarı haline geldiler. AB ile entegrasyon sürecimize de pozitif katkı sağlayacaklarına inanıyorum.

Almanya, KOBİ’ler açısından güçlü bir ülke. En fazla ihracat yapılan ülke olması nedeniyle de özel bir önemi var. Trendi yüksek tutanlardan birisi de değerli dostumuz Mustafa bey” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Külcü, “Sizin buradaki varlığınız buna işaret ediyor. Bahsettiğiniz programın Çorum’da yapılması halinde belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

ALMANYA’DAN BİR KENT İLE KARDEŞ ŞEHİR OLUNACAK
Yağmaksan Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Mustafa Yağlı, Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi’nin Almanya’dan bir kent ile kardeş olması konusunda girişimlerinin bulunduğunu söyledi.

Almanya’da belirlenecek bir ilin belediyesi ve üniversitesi ile kardeşlik protokolü imzalanmasının Türk-Alman ilişkilerini güçlendireceğini söyleyen Yağlı, özellikle Hitit Üniversitesi açısından bu konunun önemli olduğunu bildirdi.

Külcü ise, “Bu kardeşlik teklifini özellikle Mustafa beyin sık gittiği bir ille yapmayı daha çok arzu ederiz” derken, Yağlı ise sık olarak Berlin’e gittiğini, Berlin’in büyükşehir statüsünde olması nedeniyle belki mümkün olamayacağı, ancak uygun adımların atılacağı vurgulandı. (Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 03.02.2014 23:18