“Mutlaka bir hedefiniz olsun”

Çorum Belediyesi, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi tarafından ortaklaşa yürütülen “Çorum Okuyor” projesi tamamlandı.

“Mutlaka bir hedefiniz olsun”

Çorum Belediyesi, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi tarafından ortaklaşa yürütülen “Çorum Okuyor” projesi tamamlandı.

03 Mayıs 2018 Perşembe 00:19
“Mutlaka bir hedefiniz olsun”

Projenin sona ermesi nedeniyle dün bir kapanış programı düzenlendi.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve yazar Erdal Demirkıran’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, AKP İl Başkanı Mehmet Karadağ, İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve TDED Çorum Şubesi Başkanı Turhan Candan’ın yanı sıra çok sayıda kurum amiri ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte söz alan Vali Kılıç, İl Millî Eğitim Müdürü Büyük ve AKP İl Başkanı Karadağ, proje sayesinde gençlerin okuma alışkanlığı kazandıklarını belirterek, emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ettiler.

Belediye Başkanı Zeki Gül ise söz konusu projeyle ortaokul ve liselerde 861 okuma grubu oluşturulduğunu ve yaklaşık 11 bin öğrenciye ulaşıldığını bildirdi.

Proje kapsamında birçok yazarı Çorum’a getirdiklerini hatırlatan Başkan Zeki Gül, oluşturulan okuma gruplarıyla okullarda kitap okuma oranlarının üst seviyelere taşındığını belirtti.

Belediye olarak eğitime her zaman destek verdiklerini ve bundan sonra da desteklerinin süreceğini vurgulayan Zeki Gül, “Bu zamana kadar İl Millî Eğitim Müdürlüğüyle ortaklaşa birçok proje yürüttük. Bunlardan bir tanesi de Z Kütüphanelerdir. Okullarımıza 40 tane Z kütüphane yaptık. Bu kütüphanelerimize de 88 bin kitap alımı yaptık. Yine birlikte yürüttüğümüz ‘Çorum Okuyor” adlı proje kapsamında ortaokullarımızda, liselerimizde 861 grup oluşturduk. Okuma gruplarımız Türkiye’de örnek alınan bir proje olarak her geçen gün büyümeye devam etti. Okuma gruplarımızı 10’ar, 15’şer, 20’şer öğrenciden oluşturduk. Gruplarımızda toplam 10 bin 949 öğrencimiz var. Kitap okuma gruplarındaki öğrencilerimiz kendilerine temin ettiğimiz kitapları okudu, kendi aralarında kitaplarla ilgili değerlendirmeler yaptılar. Bu projenin katkılarıyla Çorum, okuma oranında önemli bir mesafe kat etti. Şehrimiz adına bu büyük bir kazanım. Bu konuda İl Millî Eğitim Müdürümüze, okul müdürlerimize ve tüm öğretmenlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Başkan Gül’ün konuşmasının ardından ise kaleme aldığı kitaplarla adından söz ettiren ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan yazar Erdal Demirkıran, “Sen Dünyanın En Akıllı İnsanısın” konulu bir konferans sundu.

Gençler, hayatlarında mutlaka bir hedefleri olmaları yönünde öğütte bulunan Erdal Demirkıran, “Sadece doktor olmayı hedeflemekle yetinmeyin. Dünyanın en iyi doktoru olmaya çalışın.” dedi.

(Recep SERBES)