Mustafa Çatar: “Çiftçi zor durumda”

Çatar, yapılan araştırmalar ve görüşmeler sonucunda alınan bilgilere göre don olayının Çorum merkez ilçe köyleri ile 13 ilçe ve köylerinde görüldüğünü belirterek, kendilerine “üreticilerin mağdur olduğu, sigorta şirketlerinin de yaptıkları sözleşmelere böyle bir madde konmadığı için sigorta yaptıran üreticilerin de mağdur edildiği” bilgisinin verildiğini açıkladı.

Güncel 09.05.2014, 00:09 09.05.2014, 00:10
612
Mustafa Çatar: “Çiftçi zor durumda”

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Çatar, Çorum’da yaşanan ani hava değişikleri nedeniyle ceviz başta olmak üzere tüm meyvelerin don olayından etkilendiğini ifade ederek, çiftçilerin zor durumda olduğunu söyledi.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Çorum’da yaşanan dondan etkilenen Oğuzlar77 cevizi başta olmak üzere diğer ürünlerin son durumu hakkında bir araştırma yaptı.

Meclis toplantısında Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun raporu meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.

Rapor hakkında bilgi veren Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Çatar, cevizin insan sağlığına ve özellikle beyne faydalı olduğunun tıp bilimi tarafından da kanıtlandığını belirterek, “Gıda olarak faydaları kanıtlanan ceviz ağacı mobilya sektöründe de ön sırada kullanılmaktadır. Uzun ömürlü bir ağaç olması sebebiyle gelecek nesillere de faydası olan bir ağaçtır” dedi.

Çatar, rapor hakkında şu bilgiyi verdi:

“Ocak-Nisan tarihleri arasında tarımsal kuraklık yaşanmış olup, 30-31 Mart 2014 tarihinde ani ısı değişikliğinden meydana gelen kuvvetli dondan dolayı ekili ürünlerde yüzde 45-50’lere, sert çekirdekli ve sert kabuklu meyvelerde yüzde 70-80’lere varan don zararı meydana gelmiştir. Yumuşak çekirdek elma çeşitlerinde erken çiçek açan elmalarda Pink Lady ve Red Schied çeşidinde yüzde 60 don zararına maruz kalmıştır. Gala, fuji, grand simith çeşitlerinde de ilk açan çiçeklerde don zararı olmuştur.

Oğuzlar 77 cevizi de yüzde 70-80’lere varan don zararına maruz kalmıştır. Ayrıca güzlük ekilişi yapılan kışlık çeşitlerinden siladora arpalarda yüzde 60’a varan kuraklıktan zarar görülmüştür.

Merkez köylerimizde don hasar tespiti yapılmak üzere ekipler oluşturulup, üreticilerin talepleri doğrultusunda bugüne kadar 139 köyde don tespit çalışmaları yapılarak raporlar tanzim edilerek bakanlığımıza sunulmuştur.

Tarım Müdürlüğümüz tarafından 10 Nisan 2014 tarihinde valiliğimizde Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya tüm resmi kurum ve sivil örgüt kuruluşları katılmıştır. Acil eylem planı doğrultusunda çalışmaların aralıksız devam ettiği bilgisi verilmiştir.

Oğuzlar ilçesinde yapılan merkez ve köylerde ceviz ağaçlarında % 70-80 hasar olduğu görülmüştür. Dodurga ilçesinde Dikenli köyünde çiftçilerimizle de yapılan istişare görüşmelerinde TARSİM sigortasının yapıldığı ve sigorta şirketinin “bu kapsam dışı, kapsama girmiyor” diye çiftçilerimize bedel ödemekten kaçındığı ve Dodurga ilçesine bağlı 6 köyde ceviz yetiştiricilerinin zararlarının % 90-95 olduğu bildirildi.

Laçin ilçesinde ceviz ağaçlarının oluşan soğuk havadan büyük zarar gördükleri, ağaçların yapraklarının yandığı, 692.7 dekar muhtelif meyve ağaçları da olmak üzere yüzde 100 zarar olduğu görülmüştür.

Ortaköy ilçesinde ise kuraklıktan 15 köyde Ekim 2013 Nisan 2014 tarihleri arasında ekili alanlarından 50.000 dekar buğday, arpa ve haşhaş %60-70 zarar görmüştür. Ayrıca son don olaylarında ceviz, elma, üzüm bağları, kayısı, armut, kiraz ağaçları % 80-90 oranında zarar görmüştür.

Boğazkale ilçesinde yapılan araştırmalarda don olayının tüm meyve veren ağaç türlerinde büyük zararlara yol açtığı, üreticilerin mağdur olduğu, gerekli devlet desteğinin sağlanabilmesi için bu konunun tarım bakanlığına bildirilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını talep etmişlerdir.

Sonuç olarak yapılan araştırmalar ve görüşmeler alınan bilgilere göre bu don olayının Çorum merkez ilçe köyleri ile 13 ilçe ve köylerinde yaklaşık olarak görüldüğü, üreticilerin mağdur olduğu, sigorta şirketlerinin de yaptıkları sözleşmelere böyle bir madde konmadığı için sigorta yaptıran üreticilerin de mağdur edildiği bilgisi verilmiştir.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@