MÜSİAD Çin gezisi düzenledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi tarafından Çin’e iş gezisi düzenlendi.

Güncel 13.03.2014, 12:23 13.03.2014, 22:27
1041
MÜSİAD Çin gezisi düzenledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi tarafından Çin’e iş gezisi düzenlendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan MÜSİAD Çorum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Engin Bıyıkoğlu, 13 Nisan’da başlayacak olan gezinin dünyanın en büyük fuarlarından birisi olarak kabul edilen Kanton fuarına yoğunlaşacağını bunun yansıra konsolosluk ve ataşelikler ile de istişare yapılacağını söyledi.

Çin’in dünyada her geçen gün gücünü artıran ekonomik olarak da üretimin merkez üssü konumuna gelmiş bir ülke olduğunu dile getiren Bıyıkoğlu, “Büyük nüfusu, ucuz iş gücü ve geniş topraklarını bu yönde yoğunlaştıran ülkenin üretim ve pazarlama stratejilerini yakından incelenilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1940’li yıllarda ekonomisinin yaklaşık yüzde 90’larını oluşturan tarım ve hayvancılık günümüzde tam tersine dönmüş ve yüzde 90 oranlarında sanayileşme alarak büyük bir atak gerçekleştirmiştir. Bu başarı hikâyesi Ülkemiz girişimci ve iş adamlarına mutlaka bu alanda fayda sağlayacak ve bir inovasyon süreci gerçekleştireceğini düşünmekteyiz. Ayrıca her geçen gün değer kazanan Çin parası ve artan ücretlerin bir süre sonra ülkemiz ile aynı seviyeler de olacağını atlamamak gerekir. Çünkü 2009 yılında 100 Çin parası olan Yua’nın karşılığı 12 dolarken şuan da 100 Yua’nın dolar değeri 17 dolara yaklaşmış fark yüzde 40’ın üzerine çıkmıştır” dedi.

Çin halkının, zenginleşmeye başladığını ve bu noktada iş dünyasının da şimdiden hazırlık yapması gerektiğini dile getiren Bıyıkoğlu, “O bölgeden yakın zamanda özellikle Japonlar başta olmak üzere üreticilere ulaşılmalı, ülkemize ve şehirlerimize yatırımlar çekmeli, iç pazarlarını ve ülkeyi yakından tanıyıp oluşabilecek ihtiyaçlarını karşılayabilmek için adımlar atmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Ayrıca Çin’de ki üreticiler ile birlikteliklerin kurulması ve teknolojimizin geliştirilmesi ve üretim çeşitliliğimizin artırılması da sağlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki Çin’i bir rakip olarak görmekten ziyade bir partneri olmak bize daha fazla kazanç sağlayacaktır. İşte bu noktada ülke ve fuar ziyaretimiz bu alanda bir araştırma ve inovasyon sağlayacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

1957’den bu yana yapılan fuarın yılda 2 kez yapıldığını hatırlatan Bıyıkoğlu, “Yaklaşık toplamda 15 gün sürmektedir. 1 milyon 160 bin metrekare kapalı alanda yapılan fuar Çin ve Uzak doğunun her bölgesinden üreticilerin buluştuğu bir organizasyondur. 60 bine yakın stand kurulmakta yılda 500 bine yakın kişi fuarı ziyaret etmektedir. En küçük üreticiden en büyük şirketlerin yer aldığı 25 bine yakın firma stand açmaktadır.Bu kapsamda bir organizasyonun iş adamlarımıza katacağı birçok yeniliğin olduğuna inanıyoruz. MÜSİAD Çorum üyelerinin dışında da katılımcıların yer alabileceği organizasyona 28 Mart 2014 tarihine kadar başvururak, 7 günlük program hakkında detaylı bilgi alabilirler” diye konuştu. (İHA)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@