“MÜSİAD büyürse Türkiye de büyür”

MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Mevlana’nın, “Biz pergel gibiyiz. Bir ayağımız üzerinde sağlamca durur, öteki ayağımızla yetmiş iki milleti dolaşırız” sözündeki gibi, MÜSİAD olarak teşkilatlanmalarını hem yurtdışında, hem de yurt içinde genişletmeye devam ettiklerini söyledi.

“MÜSİAD büyürse Türkiye de büyür”

MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Mevlana’nın, “Biz pergel gibiyiz. Bir ayağımız üzerinde sağlamca durur, öteki ayağımızla yetmiş iki milleti dolaşırız” sözündeki gibi, MÜSİAD olarak teşkilatlanmalarını hem yurtdışında, hem de yurt içinde genişletmeye devam ettiklerini söyledi.

20 Aralık 2013 Cuma 14:31
“MÜSİAD büyürse Türkiye de büyür”

Binlerce yıldır Anadolu geleneğini devam ettiren Çorum’da hizmet noktalarını tekrar faaliyete geçirdiklerini belirten Olpak, “Kültürel zenginliği açısından adeta bir açık hava müzesi olan ve bilimadamlarının ilgi odağı haline gelen, “Anadolu’nun Kültür Gelişim Merkezi” olarak da nitelendirilen Çorum'da, dostlarla beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
MÜSİAD’ın geride bıraktığı 23 yılda 7 bini aşan üyesi ile, 35.000’e yakın işletmeyi temsil eden ve yaklaşık 1.500.000 kişiye istihdam sağlayan bir iş adamlarıderneği olduğunu kaydeden Olpak, bugün yurtiçinde 69 noktada; yurtdışında ise 60 ülkede, toplam 143 noktada hizmet veren bir STK olduklarını söyledi. Olpak, “Bu büyük aile içerisinde, siz değerliüyelerimiz ve ülkemiz için; bıkmadan, yorulmadan ve durmadan çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
MÜSİAD olarak faaliyetlerine ara vermeden devam ettiklerini dile getiren Olpak, Çorum Şubesi’nin açılışından sonra, 27 Aralık’ta Manisa ve 3 Ocak’ta Sinop açılışlarnı yapacaklarını, 21Aralık'ta ise Diyarbakır’da Başkanlar Toplantısı’nı gerçekleştireceklerini ifade eti.
İş birliği-güç birliği inancını taşıyan işadamları olarak, ülkenin her köşesinde işadamlarını bir araya getirdiklerini vurgulayan Olpak, “Çorum’da da, bu birlikteliği sağlayan, Başkanımız Rumi Bekiroğlu ve ekibine teşekkür ediyorum. Her zaman söylediğimiz gibi, üyelerimiz büyüdükçe MÜSİAD, MÜSİAD büyüdükçe de Türkiye büyüyecektir” ifadelerini kullandı.
10 YILDA ÇOK BÜYÜK KAZANIMLAR YAŞANDI
Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik ve sosyal kazanımlarının ne boyutta olduğunu hep birlikte yaşadıklarını kaydeden Olpak, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Bu 10 yıl içinde, rekor ekonomik büyümeler de yaşadık, 2009’da olduğu gibi, küçülme yaşadığımız zamanlar da oldu. Ancak, geriye dönüp baktığımızda, en önemli kazanımımızın, huzur, güven ve pozitif istikrar olduğunu görüyoruz.
Bu kazanımın ne kadar değerli olduğunu, dışarıdan bakan gözler, bazen bizden daha iyi görebiliyor. Macar Başbakanı'nın, Budapeşte'deki İş Forumunda, ülkemiz ve Sayın Başbakanımız hakkında kullandığı olağanüstü övgü ifadeleri hala kulaklarımda. Tıpkı,önceki gün akşam, biz kendisini İstanbul'da ağırlarken ve dün de Ankara'da ağırlarken tekraren kullandığı benzer övgü ifadeleri gibi. Kendilerine, bu nezaketleri ve tesbitleri için teşekkür ediyorum.
Macar Başbakanı, çalışma yemeğimizdeki konuşmasında; 13 yıl sonra tekrar geldiği ülkemizdeki büyük değişimi anlattı ve yakından takip ettiği bu değişimi dahaülkemize iner inmez yakından hissettiğini ifade etti. Devamla, Dünya'nın ve Avrupa'nın hala içinden çıkamadığı kriz ortamında, ülkemizde elde ettiğimiz huzur, güven ve istikrar ortamının ne kadar önemli olduğunu söyledi ve bizi bir dost olarak, güzel bir tebessümle izlediğini belirtti.
BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE SIMSIKI SARILMALIYIZ
Ülkemizin hızla iyi yolda ilerlediğini, birçokları için adeta model ülke olduğumuzu, ama bizim bu güzelliğin adeta yeterince farkında olamadığımızı ima etti. Ben bu tesbiti, içinde yaşadığımız şu günlerde daha da anlamlı buluyor ve üzerinde iyi düşünmemiz, birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen, ülkemizin aydınlık geleceğine hep birlikte sahip çıkalım.
Ülkemizde, hangi mücadelelerle, bu huzur, güven ve istikrar ortamının oluştuğunu unutmayarak, bunun için çalışan herkese, başta hükümetimiz olmak üzere, ahde vefanın en basit göstergesi olarak, yürekten teşekkür ediyoruz.
EKONOMİDEKİ BÜYÜME 2013’DE DE DEVAM ETTİ
Yeni bir takvim yılına merhaba diyeceğimiz şu günlerde, 2013 yılı hakkındaki değerlendirmelerimizi de kısaca aktarmak istiyorum.
Hamd olsun, ekonomimiz, birilerinin kötümser senaryolarına rağmen büyümesine devam ediyor. 2013 yılı 3.cü çeyrek büyüme oranları %4,4 olarak geçenlerde açıklandı ve MÜSİAD’ın görüşlerinin ne kadar öngörülü olduğuna kamuoyu şahit oldu. Gerçekten, birileri ısrarlı bir şekilde ve öyle olmadığını bildikleri halde, kötümser senaryolar yazıyorlardı. Biz ise, 3.cü çeyrek büyümesinin de 2.ci çeyrek büyümesine benzer seviyelerde gerçekleşeceğini belirtiyorduk. Aynı durum, 2. çeyrek beklentilerinde de yaşanmıştı. Orada da, ekonomimiz, bu “kötümserci ekibin” beklentilerinin üzerinde, ama bize göre, beklenen oranda, %4,5 büyümüştü.
Burada, büyümenin kompozisyonunda, özel sektör yatırımları lehine bir gelişme olması oldukça önemli. Büyümeyi son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırımları, 3.cü çeyrekte %5,2 arttı.
Sonuç olarak, 3.cü çeyrek büyümesiyle birlikte, 2013 yılı için öngördüğümüz, ortalama %4’lük büyümeye doğru gittiğimizi söyleyebiliriz.
Sayın Bakanım, Kıymetli Misafirler,
2013 yılında, Küresel ekonomik krizin etkilerinden tutun, Gezi Olayları’na, Mısır'daki darbeden, Suriye'deki çatışmalara kadar, politik ve ekonomik istikrarı olumsuz yönde etkileyebilecek olaylara şahit olduk. Ekonomimizin bu konjonktüre rağmen büyümesini sürdürmesi anlamlıdır.
2014 yılında, özellikle büyümenin sürdürülebilirliği açısından; huzur, güven ve istikrar ortamının devam ettirilmesi önemlidir.
BUGÜN ÇORUM İÇİN MİLAT
Her açılışımızda vurguluyoruz. Biz, bugünü Çorum için bir milat olarak görmek istiyoruz. MÜSİAD, Çorum iş dünyasına yenilikler katacak; Çorum, MÜSİAD’a dostluklar kazandıracaktır.
Çorum Şubemizin, Çorum’a, bölgeye ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ümit ediyorum ki, dualarla açtığımız bu çatı, uzun yıllar boyunca hayırlıçalışmalara imza atacak ve Çorum’a değer katacaktır.” (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 20.12.2013 14:32