“Mülteciler insanca muamele görmeli”

Çorum Barosu tarafından “uluslararası mülteci hukuku” konulu çalıştay Baro Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Güncel 14.04.2018, 00:50
866
“Mülteciler insanca muamele görmeli”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) avukatlarından Av. Güz Gültan ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden Av. Irmak Ulusu’nun konuşmacı olarak katıldığı çalıştayın açılışında konuşan Çorum Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Altan Akpınar, “Gerek ülkemizde, gerekse ilimizde mülteci sayısı her geçen gün hızla çoğalmaktadır. Sayı çoğalırken, günlük yaşamda ve hukuki anlamda karşılaştığımız sorunlar da buna bağlı olarak artmaktadır.

Bu nedenle hem meslektaşlarımızı, hem de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ‘uluslararası mülteci hukuku’ konulu çalıştayımızı düzenledik” dedi.

Mülteci hukukunun içinde birçok disiplini barındıran, gelişen ve birçok sorunun da olduğu bir alan olduğunu belirten Akpınar, “Çorum Barosu olarak sığınmacı ve mültecilerin insan haklarına yakışır bir muamele görmesi için çalışıyoruz. Programımızın da mülteci hukukuna katkı sağlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Akpınar’ın ardından Av. Güz Gültan, “Uluslararası koruma ilkeleri ve 1951 sözleşmesi altında mülteci tanımı” ve “yabancılar ve uluslararası koruma kanunu kapsamında uluslararası koruma prosedürleri” konusunda bilgi verirken; Av. Irmak Ulusu ise “Yabancılar ve uluslararası koruma kanunu kapsamında itiraz usulleri” ve “adli yardım uygulamaları” konusunda bilgi verdi.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 06:03
Güneş 07:32
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:23
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@