“Muhtarlar devletin eli, ayağı”

Muhtarlar günü nedeniyle bir araya gelen muhtarlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

“Muhtarlar devletin eli, ayağı”

Muhtarlar günü nedeniyle bir araya gelen muhtarlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

19 Ekim 2016 Çarşamba 22:31
“Muhtarlar devletin eli, ayağı”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile devam eden programda muhtarlar adına konuşan Gülabibey Mahallesi Muhtarı Hikmet Durgun, seçilerek göreve gelen muhtarların adeta demokrasinin çekirdeğini ve özünü temsil eden yerel demokrasinin en eski örnekleri olduğunu ifade etti. Muhtarların, Devletin en küçük ve her noktadaki parçası olduğunu anlatan Durgun, seçildikleri yerlerde halkın teveccühünü ve güvenini kazanmış muhtarların, kendi insanı ile devleti arasında bir köprü kurduğunu ve halkın devleti ile ilişkilerinde onun eli ayağı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin gayretleriyle artık 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak ilan edildiğini belirten Durgun, “19 Ekimi Muhtarlar günü ilan eden ve emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.
İlimiz genelinde 760 köy 124 mahalle muhtarlığı olmak üzere 884 muhtarlık mevcut iken, İl merkezinde ise 199 köy 14 mahalle olmak üzere toplam 213 muhtarlık mevcuttur. Sorunun yerinden ve hızlı bir şekilde çözümlenmesi aşamasında şüphesiz muhtarlarımıza büyük iş düşmektedir.
Muhtarlarımız kendilerine düşen bu görevi, gece gündüz demeden halkının ve devletinin yanında yer alarak fedakârane bir şekilde yerine getirmektedirler.
Vatandaşlarımız devletine ihtiyaç duyduğu ilk adımda yanlarında hep muhtarlarımızı görmüşlerdir. Devletine ulaşmada, sorunlarım dile getirmede, hatta sorununu kime ileteceğini belirlemede dahi muhtarlar hep vatandaşlarımızın yanında yer almışlar, adeta devletin şefkatli eli olmuşlardır ve olmaya da devam edeceklerdir” dedi.


(Erkan BAYATLI)