Muhtar’a bir dokun, bin ah işit !

Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesinde bulunan baz istasyonlarının çokluğuna dikkat çekerek, “Mahallemizin kanayan yarası baz istasyonları meselesidir. Bu istasyonlar mahalle halkının sağlığını tehdit ediyor. Âdeta ölüm saçıyor.” dedi. Muhtar Özdemir, baz istasyonları nedeniyle Ulukavak Mahallesi’nde kanser vakalarının arttığını iddia etti.

Muhtar’a bir dokun, bin ah işit !

Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesinde bulunan baz istasyonlarının çokluğuna dikkat çekerek, “Mahallemizin kanayan yarası baz istasyonları meselesidir. Bu istasyonlar mahalle halkının sağlığını tehdit ediyor. Âdeta ölüm saçıyor.” dedi. Muhtar Özdemir, baz istasyonları nedeniyle Ulukavak Mahallesi’nde kanser vakalarının arttığını iddia etti.

19 Ağustos 2014 Salı 22:45
Muhtar’a bir dokun, bin ah işit !
Haber: Recep SERBES

Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesinde bulunan baz istasyonlarının çokluğuna dikkat çekerek, “Mahallemizin kanayan yarası baz istasyonları meselesidir. Bu istasyonlar mahalle halkının sağlığını tehdit ediyor. Âdeta ölüm saçıyor.” dedi. Muhtar Özdemir, baz istasyonları nedeniyle Ulukavak Mahallesi’nde kanser vakalarının arttığını iddia etti.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Ulukavak Mahallesi Muhtarlığı’na seçilen Hanefi Özdemir, mahallesinin öncelikli sorunları olarak, Çevreyolu-Osmancık Caddesi Köprüsü, ıslah bekleyen dereler, bazı semtlerdeki asfalt ve tretuvar eksikliği, YEDAŞ’ın üst yapı çalışmalarının yetersizliği gibi konuları sıralarken, “Hani, ‘Derdim çoktur hangisine yanayım?’ diye meşhur bir türkü var ya… İşte benimkisi de o hesap… Ancak mahalle halkının destekleri, mülkî amirlerimizin himmetleriyle bütün sorunların üstesinden Allah’ın izniyle geleceğiz. Ben, bunun için bu işe talip oldum.” diyor.


Damat Şükrü 5. Sokak’ta bir binanın çatısından yükselen iki ayrı baz istasyonu…

“BAZ İSTASYONLARI YÜZÜNDEN KANSER SAYISINDA ARTIŞ VAR”
Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesinin en önemli sorunu olarak baz istasyonlarını gösteriyor.

Damat Şükrü, Namazgâh, Çiftlik Çayırı, Tekceviz ve PTT Başmüdürlüğü’nün arka kısımları başta olmak üzere Ulukavak’ın pek çok noktasında baz istasyonları kurulduğuna dikkat çeken Özdemir, “Bu mesele bizim kanayan yaramız. Muhtar olmadan önce de bu konunun üzerine çok eğildim. Hatta Bedir Camisi’ne kurulan baz istasyonunu mahalle halkımızın da ısrarlı takibi ve desteğiyle kaldırtmayı başardık. Ne çare ki daha birçok yerde bu devasa kulelerden yükseliyor. Bu istasyonlar maalesef ölüm saçıyor. Gözlemlerime dayanarak iddia ediyorum ki Ulukavak Mahallesi’nde bu sebepten dolayı son yıllarda kanser hastalarının sayısında müthiş bir artış var. Araştırılsın, bakılsın…” şeklinde görüşlerini aktarıyor.


PTT Başmüdürlüğü’nün arkasında yer alan bir başka baz istasyonu…


Muhtar Özdemir, Tekceviz Alparslan Türkeş Caddesi’nde bulunan
devasa baz istasyonunun yanındaki açık trafoya özellikle dikkat çekiyor.

“EY YEDAŞ, BİZE DE ULAŞ!”
Ulukavak Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesinin elektrik direkleri ve trafolar açısından da sıkıntıları bulunduğunu ifade ederek, “Çok sayıda elektrik direği eski vaziyette. Yol ortasında kalan bazı direkler var ki araç geçişini güçleştiriyor. YEDAŞ’ın, Ulukavak’ın üst yapısına yönelik acil düzenlemeler yapması lâzım.” şeklinde talebini dile getiriyor.

Tekceviz Alparslan Türkeş Caddesi’nde bulunan devasa baz istasyonunun hemen yanındaki açık trafoya özellikle dikkat çeken Hanefi Özdemir, “Kâlubeladan kalma bu trafo, bu hâliyle büyük risk taşıyor. Bu çağda böyle açık trafo olur mu? Allah muhafaza patlasa, mahalle diye bir şey kalmaz.” diyor.


Hanefi Özdemir, Akpınar 8. Sokak’ın tam ortasında bulunan bir başka elektrik direğini gösterirken…


Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, Osmancık Caddesi üzerinde çok sayıda kiralanmayı
bekleyen boş dükkân göstererek, “Bu köprü, esnafa büyük darbe vurdu.” diyor.

KÖPRÜ “DURGUNLUK” GETİRDİ
Çevre Yolu üzerine yapılan Osmancık Köprüsü’nü “Mahallenin yüzkarası” olarak niteleyen Ulukavak Muhtarı Hanefi Özdemir, düzgün plânlanmayan köprünün hem yaya hem de araç trafiğine çözüm getirmekten çok, sorun ürettiğini ifade ediyor.

Çevre Yolu bağlantısının sağlıklı yapılmamasından ötürü şehirlerarası yolculuk yapan araçların bu bölgeden kent merkezine girmekte zorlandıklarını da vurgulayan Özdemir, bu nedenle Osmancık Caddesi esnafının büyük bir ekonomik durgunluğa mahkûm olduğunu dile getiriyor.

Muhtar Özdemir, “Bu köprünün Çevre Yolu bağlantısı düzgün yapılmadığından Osmancık Caddesi, Yazıçarşı Göbeği’ne kadar büyük bir durgunluk yaşıyor. Ulukavak’ın can damarı Osmancık Caddesi bu sebepten, kiralanmayı bekleyen boş dükkânlarla doldu. Mal sahipleri zorda, esnaf kan ağlıyor. Yazıktır, günahtır…” şeklinde sorunun vahametine dikkat çekiyor.


Mahalle sakinleri, Osmancık Köprüsü’nün yıkılarak,
yerine daha işlevsel bir köprünün yapılmasını talep ediyorlar.

ÖĞRENCİLER, HIZ KESİCİ BUTON İSTİYOR
Selimiye Camisi’ndeki Kur’an Kursu’na giden öğrenciler, Osmancık Caddesi’nde sürat yapan araçlardan şikâyet ederek, Cumhuriyet İlkokulu’nun da bulunduğu bu bölgeye hız kesici butonlar yerleştirilmesini istiyorlar.

Yazıçarşı Kavşağı’ndan Çevre Yolu’na kadar herhangi bir kasis ya da hız kesici buton bulunmadığına vurgu yapan öğrenciler, “Kursa gidip gelirken ve teneffüslerde karşıdan karşıya geçerken büyük tehlike yaşıyoruz. Bu caddede kazasız bir günümüz geçmiyor. Bazen camiden koşarak çıkan arkadaşlarımız oluyor. Bu nedenle caminin önüne demir bir korunak yapıldı ama yeterli olmadı. Büyüklerimizden buraya, hız yapan şoförleri yavaşlatmak için önlem almalarını istiyoruz.” şeklinde konuşuyorlar.


Selimiye Camisi önüne kurulan demir korunağın yetersiz olduğunu
söyleyen Kurs öğrencileri, çok önemli bir soruna dikkat çekiyorlar.


Varinli Caddesi boyunca uzanan ve âdeta açık hava çöplüğüne dönüşen dere…

ISLAH EDİLMEYİ BEKLEYEN DERELER…
Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, “ıslah olmayı” bekleyen derelerin önemli bir sorun teşkil ettiğini belirterek, “Bu dereler yazın ayrı bir dert, kışın ayrı bir dert… Kimi ottan-çöpten, kimi böcekten-fareden geçilmiyor. Acil olarak yetkililerin bu derelere el atması lâzım.” diyor.

Hanefi Özdemir, Çomar Barajı ile Ilıca Bağları’ndan uzanıp gelen ve Ulukavak Mahallesi’nin önemli bir bölümünü kat eden Sella Deresi ile Melikgazi Deresi’nin devamı olarak Varinli Caddesi boyunca uzanan derenin bir an önce ıslah edilmesi gerektiğini söylüyor.


Sella Deresi’nin Garantievler bölgesindeki kısımları, ottan-çöpten görünmüyor.
Muhtar Özdemir, buranın çevre düzenlemesinin yapılarak güzel bir parka dönüştürülmesini öneriyor.

AKPINAR BÖLGESİNİN ÜST YAPI EKSİKLİĞİ
Muhtar Hanefi Özdemir, mahallesine yaptığı hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye teşekkür ederken, eksik kalan veya gözden kaçan bazı noktaları da hatırlatıyor.

Özellikle Kahramançavuş Caddesi 1. – 2. ve 3. Sokaklar ile Akpınar 1. Cadde’nin üst yapı konusunda eksikleri bulunduğunu vurgulayan Özdemir, söz konusu bölgelerin asfaltlanması ve tretuvar çalışmalarının yapılmasını beklediklerini ifade ediyor.


Hanefi Özdemir, Akpınar 1. Cadde’ye de asfalt yapılmasını istiyor.

TİNERCİ YUVALARI…
Ulukavak Muhtarı Hanefi Özdemir, mahallesindeki bazı bölgelerin tinerci, uçucu madde bağımlısı ve “şarapçı” diye tabir edilen kişiler tarafından mesken tutulduğunu dile getirerek önemli bir soruna daha parmak basıyor.

Hanefi Özdemir, mahalle sakinlerinin büyük bir korku ve tedirginlik yaşadığını ifade ederek, “Bu pislik yuvaları da mahallemizin imajına gölge düşürüyor. Buraların daha sıkı denetlenerek gözlem altında tutulmasını ve emniyet tedbirlerinin aralıksız alınmasını bekliyoruz.” diyor.


Muhtar Özdemir, mahalle sakinlerine korku saçan tinerci yuvalarını gösterirken…

“HİZMET İSTEMEYE YÜZÜMÜZ OLSUN”
Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, Eski Cezaevi’nin yerine yapılan Adliye Parkı’nın mahalleye nefes aldırdığını belirterek, “Park konusunda zayıf bir mahalleyiz. Allah bu parkı yapanlardan razı olsun. Belediye Başkanımız Sayın Muzaffer Külcü’ye özellikle teşekkür ederim.” derken, mahalle sakinlerine de bir uyarıda bulunuyor.

Hanefi Özdemir, “Şu parkın yapılmasının üzerinden bir sene yeni geçti. Fakat bazı kendini bilmezler oturma gruplarına ve park mobilyalarına zarar vermişler. Bunlar millî servettir. Bizim de Belediye’den yeni hizmetler beklerken yüzümüz olması için, daha önce sunulan hizmetlerin kıymetini bilmemiz lâzım.” şeklinde konuşuyor.


Muhtar Özdemir, Adliye yanındaki parkın bazı kendini bilmezler
tarafından zarar verilen oturma gruplarını gösterirken…
Son Güncelleme: 19.08.2014 23:13