Mühendisler Günü kutlandı

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı Çorum Şubesi (TÜTEV) tarafından 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü münasebetiyle bir akşam yemeği düzenledi.

Mühendisler Günü kutlandı

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı Çorum Şubesi (TÜTEV) tarafından 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü münasebetiyle bir akşam yemeği düzenledi.

06 Aralık 2013 Cuma 23:09
Mühendisler Günü kutlandı

Anitta Otel’de önceki akşam gerçekleştirilen yemeğe Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TÜTEV Şube Başkanı Atak Gevher, ÇOSİAD Başkanı Bülent Karadayı, İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Turan Damar, Mimarlar Odası İl Temsilcisi Ayhan Gümüşay, Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yusuf Şahinbaş, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hüseyin Sevcan, Elektrik Mühendisi Bekir Soyocak, Yüksek İnşaat Mühendisi Ertuğrul Soyocak, çok sayıda mühendis ve aileleri katıldı.
TÜTEV Şube Başkanı Atak Gevher’in açılış konuşmasıyla başlayan programda TÜTEV’in faaliyetlerinin yer aldığı sunum izlendi. Bekir Soyocak’ın yaptığı günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın ardından Ertuğrul Soyocak ve Rektör Reha Metin Alkan da birer selamlama konuşması yaptılar. Etkinlik sırasında ayrıca Çorumlu hemşehrimiz ses sanatçısı olan Metin Haboğlu, Türk Sanat Müziği şarkılarını seslendirdi.
Soyocak: “Mühendisler
çözüm odaklı düşünür”
Çorum’da en kıdemli mühendislerden olan Yüksek İnşaat Mühendisi Ertuğrul Soyocak, “Mühendis demek hesapla uğraşan insan demektir” dedi.
Mühendislerin hesapla uğraşan insanlar olarak analitik yani çözüm odaklı düşündüklerini dile getiren Soyocak, iletişim ile mesleki dayanışma yönünden tamamlanması gereken konularda TÜTEV’in yaptığı çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. TÜTEV’e teşekkür eden Soyocak, tüm mühendislerin 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü’nü kutladı.
“Mühendis olmanın
yararlarını gördüm”
26 yıllık Harita Mühendisi olduğunu dile getiren Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkan ise mühendis olduğu için kendini şanslı hissettiğini söyledi. Rektör Alkan, Hitit Üniversitesi olarak yaptıkları çalışmaların güzel sonuçlara ulaşmasında kendisinin de mühendis olmasının bir etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.
Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından üretilen “Civciv” engelli aracının tüm Türkiye’de ilgi odağı olduğunu ifade eden Alkan, aslında icadın çok basit malzemelerden oluştuğunu ancak mühendislerin icatlarda dekorları gözlemledikleri için bazı şeyleri daha kolay farkedebildiklerini kaydetti.
Rektör Alkan, dünyaca ünlü markaların marka değerine bakıldığı zaman ciddi meblağlar olduğunu, fakat bunların mühendislik çalışmalarının birer somut örnekleri olduğunu dile getirerek “Hitit Üniversitesi olarak birlikte ülkeye ve dünyaya faydalı büyük çalışmalar yapacağız” diye konuştu.
Plaket verildi
5 Aralık Dünya Mühendisler Günü nedeniyle organize edilen akşam yemeği programında mühendislere plaket takdim edildi. TÜTEV Çorum Şubesi’nin kuruluşundan bu yana her zaman TÜTEV’e destek veren mühendislere günün anlam ve önemine ilişkin plaket verildi.
Gecede Yüksek İnşaat Mühendisi Ertuğrul Soyocak, Endüstri Mühendisi Murat İlhan, Elektrik Mühendisleri Osman Altıkardeş, Bekir Soyocak ve Yusuf Bahri Diker’e plaketlerini Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan takdim etti. (Hacı ODABAŞ)

Son Güncelleme: 06.12.2013 23:10