Muharrem İnce: “Tayyip Erdoğan’ı seçtirmemeliyiz”

Demokrasiye inanmayan Başbakan’ın Cumhurbaşkanı seçilmemesi gerektiğini belirterek Çorum’da seçimleri kazanmak için kendisinin de her ay gelebileceğini söyleyen İnce, 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin seçileceğinden çok kimin seçilmeyeceğinin önemli olduğunu ve başkan ve diktatör olmak isteyen Erdoğan’ın seçilmemesi için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Muharrem İnce: “Tayyip Erdoğan’ı seçtirmemeliyiz”

Demokrasiye inanmayan Başbakan’ın Cumhurbaşkanı seçilmemesi gerektiğini belirterek Çorum’da seçimleri kazanmak için kendisinin de her ay gelebileceğini söyleyen İnce, 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin seçileceğinden çok kimin seçilmeyeceğinin önemli olduğunu ve başkan ve diktatör olmak isteyen Erdoğan’ın seçilmemesi için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

27 Haziran 2014 Cuma 00:12
Muharrem İnce: “Tayyip Erdoğan’ı seçtirmemeliyiz”
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, inanılırsa başarılamayacak işin olmadığını söyleyerek Çorum’da milletvekilli sayısını 3’e çıkarmak için çaba göstereceklerini bildirdi.

CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen yemeğe katılan ve burada ülke gündemi başta olmak üzere dünyadaki gelişmelere de değinen İnce yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi.

Cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecinde kendisinin bilgisine başvurulmadığını söyleyen İnce, parti içi alınan kararlara saygılı olduğunu vurguladı. Dayanışma gecesinde alkışlarla karşılayan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri, ‘17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’ ve Başbakan Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen ses kayıtları hakkında görüşlerini bildirdi.

İran ve Suriye başta olmak üzere tüm komşu ülkelerle diplomatik ilişkilerin kötü olduğunu belirten İnce, “Türkiye’yi perişan ettiler. Komşularımızla limoniyiz. Son yıllarda yaşanılan olaylardan dolayı Türkiye onuru kırık bir ülkedir” dedi.

Başbakan Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen kasetlerin uluslararası güvenirliği olan bir firmaya inceletilmesi gerektiğini ifade eden İnce, “Başbakan Erdoğan’ın talimat verdiği TÜBİTAK, ses kayıtlarının heceleme yöntemiyle oluşturulduğunu söylüyor. Bunlar bütün kurumları başkalaştırdı, dönüştürdü. Ayakta kalan tek gerçek Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bunlar mutlaka yaptıklarının hesabını verecekler. Bu defteri düreceğiz, bu hesabı göreceğiz” diye konuştu.

Çorum Belediye başkanlığına Cumhuriyet Halk Partili bir adayın getirilmesi gerektiğini vurgulayan İnce, Yalova seçiminden örnek vererek “Çorum’da yapılacak ilk iş milletvekili sayısını üçe çıkarmak, Çorum’u pilot bölge yapalım. Söz veriyorum her ay gelirim. Ama bir şartım olacak. Kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp, birlik olacağız ve bu günden itibaren çalışacağız. Belediye başkanlığını almak sanıldığı kadar zor değil. Yalova’da bunu başardık. Çorum’da da başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Muharrem İnce konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 'Banker Bilo' filminde Şener Şen'in canlandırdığı 'Maho Ağa' karakterine de benzetti. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Muharrem İnce, çatı adayı belirlenirken sürecin içerisinde bulunmadığını belirterek, partisinin cumhurbaşkanı adayını televizyondan öğrendiğini söyledi.

1979 yılında 15 yaşında iken samanlığın duvarına “Cumhuriyet Halk Partisi” yazdığını belirten İnce, partisini zora sokacak, sıkıntıya sokacak eylemin, açıklamanın içerisinde olmayacağını söyledi. İnce, “Çatı adayının belirlenmesi sürecinde benim görüşüm alınmadı. Ben bu süreçte yokum. Televizyonlardan öğrendim. Bu konuda sitemim var mı? Var.

Ben bu sitemimi genel başkanıma ilettim. Lafımın da arkasındayım. Adayın belirlenme sürecinde bir katkım yok. Ama olmuş bitmiş. Partimizin genel başkanı ve bir başka partinin genel başkanıyla oturmuş konuşmuş, bir aday açıklamış. Bu saatten sonra bana düşten görev çalışmanın yerine getirilmesidir. Bu saatten sonra yapılacak iş budur. Gerisi geçmişte kalmıştır. Ben geçmişle ilgilenmem. Recep Tayyip Erdoğan’ı sandığa gömmek için elimden ne geliyorsa onu yapacağım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili de açıklamada bulunan İnce, “10 Ağustos’ta yapılacak seçim birinin seçilmesi seçimi değil, birinin seçilmemesi seçimidir. Yani 10 Ağustos’ta Recep Tayyip Erdoğan seçilirse bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmayacak, başkan olacak. Diktatör olacak. Parlamenter sistem sona erecek. Yargı bitecek. Üniversite çökecek. Sivil toplum diz çökecek. Partimizin, adayımızın başarılı olması için elimden geleni yaparım. Demokrasiye inanmayan bu kişinin Cumhurbaşkanlığı koltuğuna gelmemesi lazım. İçimize sinse de sinmese de bu defteri kapatalım, 10 Ağustos için çalışalım. Bu konuda benden daha sıkıntılı olduğunu söyleyecek kimse yok. İlk kez Çorum’da bunu söyledim. Bundan sonraki süreçte gittiğim yerlerde bir daha asla başka yerde söylemeyeceğim. Bir kere söylemekte benim hakkım. Adayımızın çalışması için elimden gelen katkıyı ortaya koyarım. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Muharrem İnce konuşmasında 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya verilen cezaları da “dostlar alışverişte görsün” diye değerlendirdi.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 27.06.2014 00:13