“Müftülere nikah yetkisi kutuplaşmaya neden olur”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren tasarıyı sert sözlerle eleştirdi.

Güncel 10.10.2017, 02:17 10.10.2017, 02:18
902
“Müftülere nikah yetkisi kutuplaşmaya neden olur”

CHP İl Başkanı Hasan Suvacı, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burçin Solmaz ve İl ve Merkez İlçe yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Yalçın, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesinin toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracağını söyledi. İnsanlar arasında nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılığın çıkacağını kaydeden Yalçın, “Yeni bir kutuplaşma konusu yaratılmak istenmektedir. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır” dedi.

“HER YURTTAŞ KANUN ÖNÜNDE EŞİTTİR”

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının meclisten tartışmalar arasında geçtiğini bildiren Yalçın, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılması devletin asli görevidir. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile hem hukuk devleti olma ilkesi hem de anayasanın 10. Maddesinde yazan kanun önünde eşitlik ilkesi hem de 174. Madde ile güvence altına alınan devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYET KADINLARI İZİN VERMEYECEK”

Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlendiğini savunan Yalçın, “Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. O halde bu ülkenin kadın yurttaşları hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemiz asıl iş olarak önümüze koyacağız” diye konuştu.

“ASIL GÜNDEMİ GİZLİYORLAR”

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracaklarını vurgulayan Firdevs Yalçın, “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kaldıran bir sonuca yol açar. Türkiye bugün çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değil. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş vaziyette. Piyasalar tepetaklak olmuş durumda. Ekonomi büyük bir açmaz içinde. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzlukları gözlerden kaçırmak için anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan bu krizleri kapamak için kullanmaktadır” diye konuştu.

“BU TASARI YASA OLARAK KABUL EDİLMEYECEK”

Açıklamasında Türkiye’nin geleceği için yapılması gerekenleri de anlatan Yalçın, “Ülkemizin işsizlik sorununa, tarım sorununa çözüm bulmamız gerekiyor. Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemezdir. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftüler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde ‘İslam dininin iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılamamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler Cumhuriyet Halk Partili kadınlar sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek” dedi.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@