16 Şubat 2014 Pazar 21:37
“Mücadeleci sendikacılığın nasıl yapılacağını tüm Türkiye’ye gösterdik”
Emek, Dayanışma ve Barış Platformu’nun aday tanıtım toplantısı dün sendika binasında yapıldı. Yürütme kurulu, denetleme kurulu ve disiplin kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda yürütme kuruluna Mehmet Öztürk, Sevgi Türkoğlu, Cemal Gülcihan, Mustafa Gül, Evrim Gülez, Ali Ekber Beyaz ve Sezgin Kundukan’ın aday olacağı belirtildi.

Emek Dayanışma ve Barış Platformu adına açılış konuşması yapan Soner Doğan, parasız eğitim ve sağlık hizmetleri ile anadilde eğitimi savunduklarını ve savunmaya da devam edeceklerini belirtti. Ülkemizde baskıcı ve otoriter rejimin hüküm sürdüğünü, kirli savaşlarla Ortadoğu’nun kan deryasına dönüştüğünü ve AKP iktidarının hukuku rafa kaldırdığını belirten Doğan, Eğitim-Sen olarak yeni dönemde mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

Eğitim-Sen’in 9 Olağan Genel Kurulu’nun 22 Şubat tarihinde gerçekleştirileceğini belirten Doğan, yeni dönemde de aynı mücadeleyi aynı kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, kurul üyeliğine seçilen eğitimcilere yeni dönem için başarılar diledi.

Soner Doğan açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Hepinizin bildiği gibi 100 yıllık bir tarihsel mücadele birikimi ve kültürü olan sendikamız; Encümen-i Muallimden Eğitim Sen’e uzanan bu uzun yolculukta birçok zorlukla ve engelle karşı karşıya geldi. Eğitim Sen’in bu mücadele tarihi zorlukları ve engelleri aşmayı bilmiş ve bu günlere ulaşmıştır. Eğitim emekçilerinin tarihi, aynı zamanda büyük bir deneyim ve kültürün de tarihidir.

19 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz “ Olağanüstü Genel Kurulu’nun ardından yaklaşık 2 yılı aşkın bir zaman geçti. Sendikamız şimdi de 9. Olağan Genel Kurulunu 22 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirecektir. Kongremizin sendikal haklar ve özgürlükler mücadelesine yeni olanaklar getirmesini; mücadelemizi fiili ve meşru mücadele alanında genişletmesini ve daha da büyütmesini diliyoruz.

Sendikamız Eğitim Sen, geçtiğimiz bu dönemde; önemli eylemler ve çalışmalar gerçekleştirmiştir. Şube yürütme kurulu aldığı görevi büyük bir özveri ile gerçekleştirmeye çalışmıştır. Sendikamızın görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile sayısız şekilde paylaşmış iki yıl boyunca onlarca basın açıklaması ve alan eylemleri gerçekleştirmiştir.

Eğitim Sistemini adeta felce uğratan, toplumda 4+4+4 diye bilinen ve eğitimi laiklikten uzaklaştırıp tamamen dinsel ve ticari hale getiren düzenlemeye karşı Türkiye’nin en büyük alan eylemleri 15 Mart 2012 tarihinde PTT meydanı ve17 Mart 2012 tarihinde Eski Cumartesi Pazarında 7 bin kişilik bir eylem gerçekleştirilmiştir.

Bu eylem ve etkinlikler “başka türlü bir sendikacılığın” nasıl yapılması gerektiğini sadece Çorum’a değil bütün Türkiye’ye göstermiştir. Sendikal mücadelenin katılımcı, şeffaf, demokratik, çok sesli, mücadeleci olmasına dair veriler sunmuş, yeni deneyimler kazandırmıştır.

Siyasi iktidar, Gezi Direnişinde demokrasiyi; darbe dönemlerini aratmayacak şekilde rafa kaldırmış, birçok gencin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce insanın da sakat kalmasına sebep olmuştur. Aynı siyasi iktidar 17 Aralık operasyonunda, ucu kendilerine dokunduğu için bütün devlet kurumlarını tarumar etmiş ve bu kez de hukuku rafa kaldırmıştır.

Sendikamız Eğitim Sen Çorum Şubesi, 9. Olağan Genel Kurul’a giderken, kendi mücadele değerlerine sahip çıkarak yoluna devam edecektir. Tarihsel sorumluluğumuz gereği, mücadeleyi en geniş toplum kesimleriyle, kendisini ve mücadele araçlarını sürecin ihtiyaçlarına göre yenileyerek sürdürecektir.

Önümüzdeki dönemde de sendikal mücadelenin ihtiyaçları doğru tespit edilip, fiili ve meşru mücadele hattında hızla ve kararlılıkla ilerlenecektir.

Demokrasi; yaşadığımız mücadele alanında başlar. Bizler onlarca yıldır yarattığımız örgüt kültürüne sahip çıkmaktayız. Sendikal mücadele; doğrudan tabanın iradesine dayalı, yetkisini mücadeleden, sözünü işyerlerinden alan, katılımcı bir sendikal anlayışla yapılabilir.

Emek, Dayanışma ve Barış Platformu olarak bizler; sizlerden alacağımız yetki ile yeni dönemde de aynı mücadeleyi aynı karalılıkla yenilenmiş bir şekilde yürüteceğiz.”
(Onur MÜLAZIM)

Son Güncelleme: 17.02.2014 22:56