Muayenesiz traktörler için fırsat

Türkiye’de araç muayene hizmetlerini yürüten TÜVTÜRK, ülke genelinde muayene olmayı bekleyen traktörler için de gezici istasyon oluşturdu. Şimdilik Çorum’un da yer aldığı 11 ilde kurulacak gezici istasyonda üreticilere bazı fırsatlarda sunulacak.

Güncel 10.10.2014, 21:16 11.10.2014, 00:17
1411
Muayenesiz traktörler için fırsat
TÜVTÜRK Çorum’daki traktör sahiplerine giderek traktör muayenelerini yapacak.

Traktör muayene ve trafik cezası gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasından sonra traktör sahiplerine, bir avantaj da TÜVTÜRK’ten geldi. Gezici Traktör Muayene İstasyonu Çorum’da faaliyetlerine başladı.

TÜVTÜRK, traktörlerin en yoğun olduğu 11 ilde traktörlere özel gezici istasyon uygulamasını hayata geçiriyor. TÜVTÜRK, aralarında Çorum’un da bulunduğu 11 ilde Gezici Traktör Muayene İstasyonu’yla traktör sahiplerinin araçlarını muayene ettirmeleri için yeni bir çalışmayı devreye aldı.

Traktör sahiplerinin, sabit istasyonların uzaklığı nedeniyle araç muayenelerini yaptırmakta güçlük çektiklerini söyleyen TÜVTÜRK Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özgülsün, “Mobilitesi yüksek bu yeni gezici traktör muayene istasyonlarıyla muayene hizmetine erişiminin kolaylaştırılması ve uzun zamandan beri muayene olmayan traktörlerin muayenelerinin yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Gezici istasyon
TÜVTÜRK’ün devreye aldığı hizmetin uygulanacağı 11 ilin Türkiye’de en fazla traktör sayısına sahip olmaları ile dikkat çektiğini belirten Aykut Özgülsün, “Bu 11 ilde halen trafik tescile kayıtlı 530 bin’e yakın traktörün yüzde 80’ninin muayenesiz olduğunu tahmin ediyoruz. Amacımız, bu oranı azaltmak” şeklinde bilgi verdi.

Çorum’da da traktör sahipleri, 0850 222 8888 numaralı telefondan veya www.tuvturk.com.tr adresinden, Gezici Traktör Muayene İstasyonu’nun programına ulaşabilecek. TÜVTÜRK’ün ilimizin yanında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa ve Samsun’da da bu hizmeti sunmaya başladığı belirtildi.

Traktör sahibine iki fırsat birden
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de periyodik muayeneye gelmeyen araç cinsi olarak, muayene istasyonlarının uzaklığı, iklim koşulları gibi nedenlerden dolayı traktörler öne çıkıyor. TÜVTÜRK’ün başlattığı uygulama, bu gerekçelerle muayenesini yaptıramayan traktör sahipleri için önemli bir fırsat oluşturuyor. Ayrıca, 11 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesi de özellikle uzun zamandır muayenesini yaptırmamış traktör sahipleri için bir başka önemli fırsat.

Son gün 31 Aralık
Düzenlemeye göre, muayene, trafik, otoyol, köprü geçiş cezası gecikme borcu olan tüm traktör sahiplerinin gecikme tutarları indirimli oranlarda hesaplanacak. Örneğin araç muayene gecikme ücretinin oluştuğu dönem ve süreye göre borç tutarının yaklaşık yedide biri (1/7) oranında indirimlerle ödenebilecek.

1 yıl gecikmiş bir traktör için, 51 TL gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 9 TL, 2 yıl gecikmiş bir traktör için, 102 TL yerine 15 TL, 4 yıl gecikme için, 203 TL yerine 25 TL ödeyecekler. 10 yıldır muayeneye gelmeyen bir traktörün ödeyeceği gecikme cezası ise, 510 TL yerine, yaklaşık olarak 62 TL’ye inecek. Düzenleme, yürürlüğe girmesinden itibaren 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak. Trafik, otoyol ve köprü geçiş cezaları ile ilgili borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2014.

İkinci el satışta muayene şartı
Traktör sahipleri için bir fırsat niteliğindeki bu imkanlar, ayrıca traktörlerin ikinci el alım satımları için de önemli. Bilindiği üzere, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 20 Şubat 2014’ten itibaren hayata geçirdiği yeni düzenlemesine göre, geçerli bir araç muayenesi olmayan traktörlerin ikinci el satışlarının yapılmasını mümkün olamıyor.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@