Moleküler Biyoloji ve Genetik Tezli Yüksek Lisans Programı’na YÖK’ten onay

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalında, Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Moleküler Biyoloji ve Genetik Tezli Yüksek Lisans Programı açılması konusunda YÖK’e yapılan teklif Yükseköğretim Yürütme Kurulu Toplantısı’nda kabul edildi.

Güncel 27.06.2017, 22:45
840
Moleküler Biyoloji ve Genetik Tezli Yüksek Lisans Programı’na YÖK’ten onay

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, son yıllarda Moleküler Biyoloji alanında gerçekleşen hızlı gelişmeler sonucunda gelişen biyoteknolojinin, şimdiden endüstrinin pek çok alanını şekillendirmeye başlamış olmasına rağmen ülkede bu alanlarda yetişmiş uzman kişilerin sayısının az olduğuna dikkat çekildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu program, ülkemizde moleküler biyoloji, genetik, biyokimya ve biyoteknoloji alanlarında bu eksikliğin doldurulmasını ve yeni oluşumlara yönelik çalışmalar yapılmasını sağlamayı hedeflemektedir. Böylece, yüzyılımız için önceliği belirlenmiş olan bu alanlarda ülkemiz için gerekli olan yetişmiş insan gücü açığı kapatılabilecektir. Programın interdisipliner özelliği sayesinde farklı lisans programlarından gelebilecek olan öğrencileri birleştirici ve yeterince güçlü bir eğitim tabanı oluşturacak, ayrıca Moleküler Biyoloji-Genetik ve biyoteknoloji alanında doktora düzeyine hazırlayıcı eğitim olanaklarına imkan veren bir yapıyı sağlayacaktır.

Üniversitemiz bünyesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik tezli yüksek lisans programı ile birlikte 24 yüksek lisans, 7 doktora olmak üzere toplam da 31 lisansüstü program sayısına ulaşılmıştır. Söz konusu programımıza bu yıl ilk öğrenci alımı için çalışmalarımız devam etmektedir.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@