Minyatür Tarım Aletleri Sergisi

Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu’nda “Minyatür Tarım Aletleri ve Ev Eşyaları Sergisi” açıldı. Danimarka’dan emekli Pedagog – Masal Kitapları Yazarı Ali Akkaya tarafından yıllarca süren çalışma sonucunda el emeğiyle hazırlanan minyatür tarım aletleri ve ev eşyaları, sergiyle öğrenciler, öğretmenler ve velilere tanıtılıyor.

Güncel 15.01.2014, 00:20 15.01.2014, 00:20
906
Minyatür Tarım Aletleri Sergisi
Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu’nda açılışı yapılan ve hafta sonuna kadar sürecek olan sergideki minyatür alet ve eşyaları beğeniyle inceleyen öğrenciler, Ali Akkaya’dan da bu eşyaların ne işe yaradığı hakkında bilgi aldı. Geçmişte tarla, bahçe, köy ve evlerde kullanılan aletleri tanıma fırsatı bulan öğrenciler, bu aletlerin birçoğunu daha önce hiç görmediklerini ve kullanmadıklarını ifade ediyor.
Sergide; yaba, tırmık, dirgen, anadut, çalgı, balta, tahra, satır, çakı bıçağı, kağnı, arsana, dibek, el taşı, soku, yaba, çengel gibi birçok minyatür eser bulunuyor. Günümüzde köylerde halen kullanılmaya devam eden birçok aleti henüz görmeyen ve tanımayan öğrenciler bu nedenle sergiye de büyük ilgi gösteriyor.
Okul Müdürü Mehmet İsmail Şahiner, günümüzde gençlerin geçmişte kullanılan aletlerin bir çoğunu tanımadığını dile getirerek kendilerine böyle bir sergi teklifi geldiğinde düşünmeden kabul ettiklerini, Ali Akkaya’nın el emeği göz nuru çalışmalarının oldukça beğenildiğini ve kendisine teşekkür ettiğini vurguladı.
Serginin hafta boyunca okul binasında açık kalacağını bildiren Şahiner, öğrencilerden sergiden en güzel şekilde istifade etmelerini, eserleri incelemelerini, kafalarına takılan soruları sorarak cevabını almalarını, araştırıp incelemelerini önerdi.
Danimarka’dan emekli olduktan sonra eserlerini de getirdiğini anlatan ve çocuk kitapları ile “Köylerimiz” isimli kitabının bulunduğunu söyleyen Ali Akkaya ise kendisine bu fırsatın verilmesinden dolayı mutluluğunu dile getirdi. Akkaya, öğrencilerin ilgisinden de oldukça memnun olduğunu vurguladı. (Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@