“MHP zihin bulandırıyor”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, MHP Belediye Başkan Adayı Ercan Daşdan ile İl Başkanı İsmail Lek’in açıklamalarına yanıt verdi.

Güncel 07.01.2014, 22:33 07.01.2014, 22:40
453
“MHP zihin bulandırıyor”
Kendisinin AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı olmasından ziyade Çorum halkının oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanı olduğunu belirten Külcü, “Bu görevim seçimlerin yapılacağı 30 Mart akşamına kadar devam edecek” diyerek, birilerinin bunu böyle kabullenmek zorunda olduğunu söyledi.
MHP belediye başkan adayını ve il başkanını kamuoyunun zihnini bulandırmak, siyaset bilgisinden yoksun davranmakla suçlayan Külcü, MHP’nin Çorum’daki son bir haftalık söylemlerini “akıllara ziyan” olarak nitelendirdi.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, dün yapılan Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı bir konuşma yaparak MHP’li yöneticilerin kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.
30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi siyasi sürecin hız kazandığı, partiler arası yarışın başladığı, adaylar arasında rekabetin yaşandığı bu günlerde MHP’nin Çorum’da gündem yaratmaya çalıştığını kaydeden Külcü, MHP Belediye Başkan Adayı Ercan Daşdan’ın ilk olarak düzenlediği bir basın toplantısı ile kadın akademisyenlerle yapılan bir kahvaltılı toplantıdan dolayı isim vererek vali ve belediye başkanı eşini, bürokrat eşlerini eleştirdiğini, daha sonra ise MHP İl Başkanlığı tarafından Çorum Valiliği’ne dilekçe verilerek reklam ve tanıtım çalışmalarına engel olunmasının, mahkeme tarafından tedbir konulmasının istendiğini hatırlattı. Tüm bu açıklamaların yerel basında yer aldığına dikkati çeken Külcü, “MHP, benim belediye çalışmalarım sırasında kullandığım fotoğraflara, afişlere, gazete ilanlarına, bilboard ve reklam panolarına atıfta bulunarak belediye başkanı kimliğimle bu çalışmaları yapmamamı istemiş. MHP’nin açıklamaları ve Valiliğe verdiği dilekçe akıllara ziyan veren bir durum” dedi.
“30 MART’A KADAR RESMEN BAŞKANIM”
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, kendisinin AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı olmasının yanında Çorum halkının oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanı olduğunu, bu görevinin seçimlerin yapılacağı 30 Mart akşamına kadar devam edeceğini belirterek, birilerinin bunu böyle kabullenmek zorunda olduğunu söyledi.
MHP’nin kamuoyunun, halkın zihnini bulandırmaya çalıştığını ileri süren Külcü, “Eğer zihin bulandırmak için bu açıklamaları yapıyorlarsa onları yok sayarız, önemsizleştiririz, ettikleri laflar ortada kalır, cevap vermeyiz, bu da bize yakışmaz. Hukuktan ve siyaset bilgisinden yoksun davranmasınlar. Türkiye defalarca seçim gördü, bizler defalarca seçim atlattık. AK Parti’nin adayıyım ama bu süreçte belediye çalışmalarını askıya almamız söz konusu olamaz. Bir yandan seçimlere hazırlanırken, bir yandan da belediye hizmetlerini sürdürmek durumundayız. Kaldı ki belediye imkanlarını seçimler için kullanmıyorum. Seçim takvimi bellidir, kimin ne zaman ne yapacağı da bu takvimle açıklanmıştır. Bu çerçevenin dışına çıkmamız söz konusu değil. “Terminal Çorum’a hayırlı olsun”, “Hal Çorum’a hayırlı olsun” gibi afişlerden kimse gocunmamalı. İş yaptık, eser çıkardık. Bu eserleri Çorum için yaptık ve yaptığımız eserlerden de gurur duyuyoruz. Çorum halkı da bu eserlerden gurur duyuyor. Bu afişlerin altına belediye başkanı olarak kendi ismimi yazmayıp da Amasya, Tokat belediye başkanlarının isimlerini mi yazalım? Ya da başka partilerin adaylarını, yöneticilerini mi yazalım? Bu hakkaniyete uygun olur mu? Ortaya çıkardığımız eserlerin altına adımızı ya da imzamızı koymamızdan daha doğal, daha adil ne olabilir. Herkes hakkının, hukukunun başladığı ve bittiği yeri iyi bilmeli. Bu durum Çorum’da kanatılmaya çalışılan bir yaradır” dedi.
İZNİK VE BALIKESİR ÖRNEĞİ
Devlette sürekliliğin esas olduğunu ve 29 Mart 2009 seçimlerinde Çorum halkının kendisine verdiği yetki gereği 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçim akşamına kadar görevinin başında olacağını ifade eden Külcü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Balıkesir ve İznik belediyeleri tarafından düzenlenen toplu açılış törenine ait fotoğrafları göstererek, MHP’nin bakış açısıyla Bahçeli’nin de Balıkesir ve İznik belediyelerinin imkanlarını kullanarak seçim propagandası yapmış sayılacağını bildirdi.
Külcü, “Ancak ben MHP’liler gibi bu olaya sığ bakmıyorum. Eğer bunu söylersem siyaset ve hukuk bilgisinden yoksun davranmış olurum. Olaya devlette sürekliliğin esas olduğu gerçeğinden bakmak gerekir. Biz bu seçimde belediye başkanı olarak yapmamız gerekenlerin yanında AK Parti Belediye Başkan Adayı olarak yapmamız gerekenleri birbirine karıştırmadan sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
33°
açık
banner303
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@